Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz iltihabı salgını için önlem alınmalı

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göz Bölümü doktorlarından Op.Dr. Şam, daha çok yaz aylarında sık görülen göz iltihabının oluşması ve bulaşma şekilleri hakkında uyarılarda bulundu

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Özellikle yaz aylarında daha sık görülen göz iltihabı (konjonktiva) toplu kullanılan havuz, elle temas, ortak kullanılan havlu, makyaj malzemeleri yoluyla bulaşmaktadır diyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göz Bölümü doktorlarından Op.Dr. Mehmet Tahir Şam, toplu kullanılan alanlarda ve eşyalarda insanların dikkatli olmasını söyledi. Şam, "Yaz aylarında daha sık karşılaşılaşılan konjonktivitler (Göz İltihabı) göz küresinin dışını ve göz kapaklarının iç yüzeyini kaplayan koruyucu konjonktiva denilen saydam zarın iltihabıdır. Senenin belirli dönemlerinde konjonktivite sebep olan etken değişmektedir; Allerji kaynaklı olan konjonktivitler daha çok bahar aylarında izlenirken, Viral enfeksiyonlara bağlı olanlar yaz dönemi boyunca sık izlenmekte, bakteriyel ve kimyasal konjonktivitler kışın hafifçe artmakla beraber tüm sene boyunca görülmektedir"dedi.

HAVUZLARA DİKAT
Her sene Antalya ve çevresinde özellikle toplu kullanılan havuzlardan kaynaklandığı düşünülen diğer bölgelere göre çok daha belirgin, küçük çaplı konjonktivit salgınların izlendiğini belirten Şam, "Özellikle Adenovirüs, Coksackie A ve B Virüsleri, Enterovirüs türleri, yine havuz kaynaklı Chlamydia bakterileri bulaşıcı olabilen küçük salgınlara neden olabilmektedir. Bu Viral veya Bakteriyel etkenlerle enfekte olan bireyler, elle temas, ortak kullanılan havlu , hijyen ve makyaj malzemeleri yoluyla hastalığı yayabilir, bazı virüs suşları için sadece havayla bulaşma bile mümkündür'" diye konuştu.

SALGIN VAR ÖNLEM ALIN
Bu sene İstanbul'da 2 hafta kadar önce başlayan Adenovirüs epidemisinin pandemiye dönüşerek yayılması(diğer illerde de benzer vakalar hızla artmakta) veya Antalya çevresi için bağımsız bölgesel bir epidemi(sınırlı salgın)nin sözkonusu oyduğunu vurgulayan Şam şunları söyledi? "Gözlerde şiddetli kızarıklık, kapaklarda şişlik, hafif batma yanma hissi ile beraber açık renkli çapaklanma, sulanma ve ışığa karşı hassasiyet şikayetleri ile polikliniklere başvuran hasta sayısı özellikle son hafta ciddi şekilde artmış durumda. Adenovirüs Konjonktivitleri genellikle kendini sınırlayan, 3 bazen 4 haftaya kadar uzayabilen ilk günler şişlik ve kızarıklık şikayetleri belirginken sonraki haftalarda ışık hassasiyetinin ve batma, yanma hislerinin ağırlıklı olduğu bir konjonktivit türü. Ken- dini sınırlayan tanımı; ilaç kullanımı gerektirmeyen, insan vücudunun viral antijenlere karşı antikor geliştirerek hastalığı yendiğini tarifleyen bir tanım. Enfeksiyon olan kişilerin Göz doktoruna başvurması ve ayırıcı tanı ile doğru tedaviyi uygulaması çok önemli."

İLAÇLA TEDAVİ ÖNEMLİ
Tedavi konjonktivitin etkenine göre değişmektedir. Özellikle Sözkonusu Adenovirüs salgınından bahisle, Viral konjonktivitlerde Antibiyotik kullanımının hiçbir faydası yoktur, virüsler antibiyotiklere duyarsızdır. Antiviral Ajanlar çok nadiren gerekli olup immünsupresif tedevi alan kişilerde etkene bağlı olarak kullanılabilir. En etkin yöntem virüsün ortamdan uzaklaştırılması için bol bol yıkama, suni gözyaşı damlaları ve kornea tutulumu var ise düşük dozda steroidler kullanılabilir.

HAVUZLARA DİKKAT
Dr. Şam, "Salgınlar için en önemli nokta tabii ki bulaşmayı engellemek. Bulaşmayı engellemek için mümkünse ortak kullanılan havuzlardan kaçınmak, bu tür tesislerin çok iyi dezenfekte edilmesi, klor dengesinin sağlanması, filtreleme ve pH ayarlaması gerekir. Enfekte kişilerle mümkün olduğunca temasın engellenmesi, havluların ve kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık sık ellerin bol suyla yıkanması çok önemlidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz iltihabı salgını için önlem alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN