Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya dağcılığının tarihini yazdı

Dağcılık Federasyonu Antalya İl eski Temsilcisi Kemal Güneş, Antalya'da dağcılık sporunun doğuşu ve emekleme çağlarını kitaplaştırdı. Güneş faaliyetlerin nasıl başladığını anlattı

Giriş Tarihi: 10.6.2013
Dağcılık Federasyonu Antalya İl eski Temsilcisi Kemal Güneş, Antalya'da dağcılık sporunun doğuşu ve emekleme çağlarını hazırladığı kitapla kayıt altına aldı. Kar gözlüğü bulamadığı için ilk resmi zirvesini, kaynakçı gözlüğü ile yapan Kemal Güneş'in anlattıkları, dağcılıkta nereden nereye gelindiğini de gözler önüne seriyor. Ödenek çıkmaması nedeniyle kendi bütçesi ile eşiyle birlikte Antalya'nın en yüksek noktası Kızlarsivrisi'ne çıkışı ile başlayan serüvende, Güneş'in attığı taştan yayılan halkalarla dağcılık sporu Antalya'da büyük mesafaler kat etti. Bugün neredeyse ayrı bir turizm kolu olmak üzere.

İLK RESMİ ZİRVESİNİ ERCİYES'E YAPTI
Kemal Güneş, İzmir'den Kayseri'ye giderek 1981 yılında ilk resmi zirvesini, Atatürk'ün 100'üncü Doğumyılı etkinlikleri kapsamında Erciyes'te gerçekleşen tırmanışta g��rdü. Güneş'in Antalya macerası ise ziraat yüksek mühendisi olarak DSİ 13'üncü Bölge Müdürlüğü'nde çalışmasıyla başladı. Antalya'da ilk olarak Serik'in 2 bin 3 metrelik Ovacık (Ufacık) Dağı'na tırmanan Güneş, 21 Ağustos 1986'da Dağcılık Federasyonu'nun Antalya İl Temsilciliği görevine atandı.

ANTALYA'DAKİ İLK RESMİ TIRMANIŞ

Dağcılığın spor olarak hiç bilinmediği Antalya'ya bu sporu tanıtmayı ve insanları bu yönlendirmeyi kendisine hedef olarak seçen Güneş, federasyon temsilciliği görevinde 9 aylık sürede dağcılıkla ilgili hiçbir başvuru gelmemesi üzerine, sansasyonel bir tanıtım çalışmasına girişti. Kemal Güneş, Antalya'da ilk resmi dağcılık çıkışını eski eşi Sema Güneş (Bilgitekin) ve Antalya'da yerel bir gazete sahibi olan İbrahim Oğuz ile birlikte Antalya'nın en yüksek noktası Kızlarsivrisi'ne yapmaya karar verdi. Önce, tırmanışla ilgili Antalya Valiliği'nden "olur" alındı. Ancak dağcılık sporunun bilinmemesi nedeniyle Kızlarsivrisi çıkışına ödenek çıkmadı. Antalya'dan, Elmalı'ya oradan da Çamkuyusu Yaylası'na olan karayolu ulaşımını, yakıt maliyetini aralarında bölüşerek İbrahim Oğuz'un arabasıyla gerçekleştirdiler. Ve ilk resmi tırmanış da başladı.

21 CİLTLİK SERİ HAZIRLANDI

Antalya'da görev yaptığı 1986-2006 arasında çıktığı bütün dağları, jeolojik ve fiziksel özellikleriyle; rotaları, çıkış anıları ve hava koşulları ile yazıp fotoğraflayarak 20 ciltte bir araya getiren Kemal Güneş, 2006-2011 arasında yaptığı çıkışları da 2 DVD'de topladı. Dağcıların hizmetine ücretsiz sunduğu 20 cilt ve 2 DVD'den oluşan seri, son cilt ile tamamlanmış oldu.

TARİHİ İMZAYI ZİRVEDE ATTILAR
Sema Güneş'in bitkin düşmesi nedeniyle, tırmanışın bir bölümünde, Kemal Güneş Sema Güneş'i belinden halatla çekerek destek oldu. Tırmanış bunun dışında sorunsuz tamamlandı. Sabah saat 06.00'da başlayan tırmanış 9 saat sürdü. 3 bin 70 metrelik ana doruğa ulaştıklarında ise bir sürprizle karşılaştılar: Zirveye kendilerinden önce çıkan Ankara Dağcılık Temsilciliği ve ODTÜ Dağcılık Kulübü'nün, bıraktığı 2 zirve defteri… Zirve defterlerini imzalayan dağcılar, böylece Antalya'nın ilk resmi tırmanışına da imza atmış oldu.

DAĞCILIK SPORU GELİŞTİ
Kemal Güneş'in eski eşi Sema Güneş ile birlikte Kızlarsivrisi'ne yaptığı çıkışla başlayan dağcılık sporunda, 1989'da AÜ Dağcılık Kulübü'nün, 1991'de de Toroslar Doğasporları Kulübü'nün kurulması ile başlayan kulüpleşme sürecinin sonunda, bugün 10 kulüp resmi olarak faaliyet gösteriyor. Antalya'nın geldiği noktanın bir diğer önemli göstergesi ise AKUT İl Temsilcisi Yılmaz Sevgül'ün 2010'da dünyanın en yüksek noktası Everest'e tırmanması oldu…


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya dağcılığının tarihini yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN