Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otel bacaları tehlike saçıyor

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, turistik tesislerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Turistik tesislerin yüzde 80'i baca denetimini yaptırmıyor

Giriş Tarihi: 10.6.2013
Gerekli bakım ve denetimlerini yaptırmayan tesisler, turizme katkı sağlamaktan çok, saatli bir bomba gibi ülke turizmini katledeceği anı bekliyor. Ufacık bir kıvılcım ile başlayan ihmaller zincirinin sebep olduğu olaylar özellikle yabancı basında ve sosyal paylaşım sitelerinde günlerce konuşulurken, yaşanan bu olumsuz gelişmeler Antalya'nın itibarını derinden sarsıyor.

DENETİM YAPTIRILMIYOR

Antalya ve çevresinde faaliyet gösteren otellerin sadece yüzde 20'sinin denetim ve bakım hizmetleri için kendilerine başvuruda bulunduğunu ifade eden Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, "Bize gelen denetim ve bakım talebi genele oranla yüzde 20 civarlarında. Bazı özel şirketlerin de bu bakımları yapma yetkisi var. Özel şirketler ve odamıza gelen talepler ancak yüzde 30-35 civarındadır. Geri kalan kısım ise denetimden uzak" şeklinde konuştu.

PERİYODİK BAKIM

Tesislerin bakım ve denetim konusundaki ihmallerinin turizme zarar verecek boyutlara ulaşmadan önlenmesi gerektiğini söyleyen Barut, "Bacaların temizliğinin yapılmaması yangın için en önemli etkendir. Geçen yıl arkadaşlarımız tüm otelleri tek tek dolaşıp bakımların yapılması gerektiğini otel yetkililerine hatırlattı. Aldığımız geri dönüş yüzde 15-20 oranında. Özellikle bacaların 3-4 ayda bir temizlenmesi lazım. Aksi takdirde bacanın içerisinde biriken korlar en ufak ısınmada alev alıp yangına neden oluyor" dedi.

2 BİN LİRADAN KAÇIYORLAR

MMO Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut'un yaptığı en çarpıcı açıklama ise denetim ve bakım hizmetlerinin ücretleri ile ilgiliydi. Barut, milyon liralık yatırımların bir anda kül olması bir yana, ülke turizmine leke sürecek ihmallerin önlenebilmesinin maliyetinin bin 500 ile 2 bin lira arasında değiştiğini söyledi. 2 bin lira karşılığında kazan dairesi, hidrofor gibi tesisteki tüm denetim hizmetlerinin yerine getirildiğinin bilgisini veren Barut, tek bir baca kontrolünün ise 250 liraya yapıldığını söyledi.

PATLAMALAR YAŞANMIŞTI

Denetimlerin ihmal edilmesi halinde geçmişte yaşanan faciaların tekrar yaşanabileceğinin altını çizen Barut, "Geçen yıllarda Belek tarafında birçok patlama meydana geldi. Tekrar yaşanmaması için önlem alması gerekir" şeklinde konuştu.

İTFAİYE HER ZAMAN HAZIR
Antalya İtfaiye Dairesi Başkanı Emin Pehlivan ise konunun hassasiyetle takip edildiğini ve itfaiyenin gerekli denetimleri aralıksız sürdürdüğünü ifade etti. Yangın güvenliğinin her otelin dikkat etmesi gerektiğini belirten Pehlivan, "Antalya bir turizm kenti. En ufak bir şeyden Antalya'nın turizmi olumsuz yönde etkilenebilir. Biz itfaiye olarak tüm olaylara en kısa sürede müdahale edecek şekilde bekliyoruz. Ama dileğimiz bu tür olayların hiçbir zaman yaşanmamasından yana" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otel bacaları tehlike saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN