Havalimanı en çevreci çıktı

Antalya Havalimanı, Avrupa Havalimanları Birliği'nin 'Karbon Akreditasyon' programında üçüncü etap olan 'optimizasyon' seviyesine ikinci kez ulaşıp çevreciliğini tescil ettirdi

Giriş Tarihi: 11.6.2013
ICF Airports Antalya Havalimanı, Avrupa Havalimanları Birliği'nin (ACI Europe) 'Karbon Akreditasyon' programında üçüncü etap olan 'optimizasyon' seviyesine ikinci kez ulaştı. ICF Airport Antalya Havalimanı'nın Türkiye'de bu seviyeye ulaşan tek havalimanı olma özelliğinin yanı sıra Avrupa'da ise 12 havalimanından biri olarak Türkiye'yi temsil ettiği bildirildi.

AVRUPA İLE AYNI

2009 yılından beri Avrupa Havaalanları Birliği projesi kapsamında karbon emisyonunu azaltma çalışmalarını sürdüren ICF Airports Antalya Havalimanı, 2010 yılında 'Mapping Seviye 1', 2011 yılında 'Reduction (karbon emisyon azaltımı) Seviye 2' ve 2012 yılında 'Optimizasyon Seviye 3' safhasına ulaşmıştı. ICF Airports 2013 yılında da başarısını sürdürerek Seviye 3 belgesini yeniledi. Avrupa yolcu trafiğinin yüzde 27,7'sini ağırlayan bu seviyede akredite edilen bazı havalimanları arasında Frankfurt, Münih, Amsterdam, Zürih, Cenevre, Manchester, Roma, Heatrow, Brüksel, Charles de Gaulle ve Orly havalimanları bulunuyor.

ENERJİ TASARRUFU

ICF yönetimi tarafından yapılan açıklamada, havalimanının kişi başı karbondioksit emisyon miktarını 0,786 kilograma kadar düşürdüğü belirtilerek, "ICF Airports Antalya Havalimanı, hedefi doğrultusunda sene boyunca tüm iş ortakları ile beraber hayata geçirilen enerji tasarruf tedbirleri, sistem iyileştirmeleri, ısıtma-soğutma için kullanılan enerji ve yakıt miktarında ve araç emisyonlarında azaltma çalışmaları anı sıra yaygın bilinçlendirme eğitimleri sonucu kendi faaliyetlerinden kaynaklı kişi başı karbondioksit emisyon miktarını 0,799 kilogramdan 0,786 kilogram karbondioksite düşürmeyi başarmıştır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanı en çevreci çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN