Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okullar farkı

Milli Eğitim'in Performans Takip Sınavı'nda, özel okullar devlet okullarına yine fark attı. İstek Özel Antalya Yeditepe Koleji, 4 sınıfta da birinciliği kaptırmadı

Giriş Tarihi: 14.6.2013
Milli Eğitim Müdürlüğü'nün gelenekselleştirdiği Performans Takip Sınavı'nda, (PTS) özel okullar yine devlet okullarına fark attı. Beşinci sınıflarda ilçelerdeki 4 ortaokul dışında 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda ilk 20'ye girebilen devlet okulu çıkmadı. Beşinci sınıflarda 11'inci sırada Gazipaşa Atatürk Ortaokulu, 17'inci sırada Alanya Türkler Yanıklar OO, 19'uncu sırada Gazipaşa Av. Kemal Akça Ortaokulu ve 20'inci sırada Elmalı Osman Nuri Çınar Ortaokulu yer aldı.

İSTEKLİLERİN ZİRVE ISRARI
Son 3 yıldır zirvede olan İstek Özel Antalya Yeditepe İlköğretim Okulu, bu yıl eklenen 5'inci sınıflar da dahil 4'üncü yılında da 469 okulun tüm 5'inci sınıflarının birincisi oldu. Tüm okulların beşinci sınıflar ortalaması 436.261 iken, İstek Koleji'nin beşinci sınıf ortalaması 626.830 gibi rekor seviyede çıktı. Antalya genelinin altıncı sınıfların puan ortalaması 376.197 iken, İsteklilerin ortalaması 601.017 oldu. Yedinci sınıflardaysa 447 okulun puan ortalaması 378.335 olurken, İstek Koleji'nin ortalamasının 599.266 olduğu açıklandı. Sekizinci sınıflarda ise Antalya geneli 315.663, İstek'lilerin ortalaması ise 599.996 oldu.

İYİLEŞME VAR AMA AZ
Antalya ilköğretim okulları arasında ortalama puanın altında kalan okul sayısı ise düşündürüyor. Geçen yıla oranla ortalamanın altında kalan okul sayısı çok küçük de olsa iyileşme görüldü. Geçen yıl 6'ncı sınıflar arasında 258 okul ortalamanın altında kalırken, bu yıl 256 okul ortalamanın gerisinde kaldı. Geçen yıl 7'nci sınıflarda 261 okul ortalamanın gerisine düşmüşken, bu yıl 257 okul geride kaldı. Sekizinci sınıflarda ise geçen yıl 255 okul, bu yıl ise 267 okul ortalamanın gerisinde olduğu ortaya çıktı.

DEĞERLER EĞİTİMİ VURGUSU
Ortalamanın altında kalan okul öğretmenlerinin seviyesini yükseltmek için çeşitli üniversitelerden akademik eğitimler sunarak il başarısını arttırdıklarını açıklayan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, "Biz bu sınavlarla Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar tüm öğrenci ve öğretmenlerin bilgi seviyesini aynı düzeye ulaşmalarını sağlamayı amaçlamıştık. Öğretmenlerde ya da öğrencilerde bilgi noksanlığı varsa çözümünü yaratmak istedik. Bu yıl il ortalamasının üzerinde bir derece çıktı. Başarıda özellikle 2 yıldır sürdürdüğümüz değerler eğitimi ve kitap okuma projelerinin katkısı büyük oldu" diye konuştu.

PASTA KESTİLER
İSTEK Antalya Yeditepe Koleji'nde 5. sınıf öğrencilerinden beş, 8. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci, 700 tam puan alarak gurur kaynağı oldu. Ayrıca sınavda ilk 100'de, beşinci sınıflarda 42, altıncı sınıflarda 21, yedinci sınıflarda 32 ve sekizinci sınıflarda 28 öğrenci olmak üzere toplamda 123 öğrenci yer aldı. İSTEK Antalya Yeditepe Koleji Kurucu Temsilcisi ve İcra Kurulu Başkanı Sezgin Koca, üstün başarılara imza atan öğrencilerine, 4 yıldan bu yana art arda Antalya birincisi olmalarında büyük emeği geçen öğretmenlere ve desteğini esirgemeyen velilere teşekkür etti. Ardından bölüm yöneticileri ve öğretmenlerle birlikte dört sınıf için dört ayrı pasta keserek kutlama yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okullar farkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN