Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BAKA'dan gül ve elma raporu

BAKA, bölge ekonomisinin önemli tarım ürünleri gül ve elma ile ilgili görüş, öneri ve çözüm önerilerinin yeraldığı raporları ilgili bakanlıklara gönderdi

Giriş Tarihi: 16.6.2013
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), bölge ekonomisinin önemli tarım ürünleri gül ve elma ile ilgili görüş, öneri ile çözüm önerilerinin yeraldığı raporları ilgili bakanlıklara gönderdi. BAKA'nın 'Tarımsal Desteklemelere İlişkin Yağlık Isparta Gülü ile İlgili Görüş ve Öneriler' başlıklı raporu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'ne verildi. Raporda, 'Yağlık Isparta gülü'nün tanımı ile üretim alanları, üretim süreci, verileri ve rekabet gücü hakkında tespitler yer aldı.

ÖNERİLER VAR
Mevcut durum ve sorunların ifade edildiği raporda yağlık Isparta gülünün, süs bitkisi olarak değil endüstriyel bitki olarak değerlendirilip desteğe konu ürünler içerisine alınması, üretilen yağlık gül çiçeğinin kilosunun 60 kuruş olarak desteklenmesi', yağlık Isparta gülü ve ürünleri üzerinden alınan KDV oranın yüzde 1'e düşürülmesi önerildi. BAKA, elma ihracatındaki sorun ve çözüm önerilerine yer verdiği raporunu da Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformları Genel Müdürlüğü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Elma Raporu'nda; elma ihracatında ihracat iadesi yardımına ilişkin görüş ve öneriler sıralandı. Raporda, elma üretiminde Çin ve ABD'den sonra dünya sıralamasında üçüncü durumdaki Türkiye'de üretimin yüzde 23'ünü Isparta'nın karşıladığı, Isparta ve ilçelerinde yaklaşık olarak yılda 635 bin ton civarında elma üretimi gerçekleştirildiği ve üretilen elmaların iri olanlarının dış pazarlara satıldığı, küçük olanlarının da meyve suyu fabrikalarında değerlendirildiği vurgulandı.

TEŞVİK BEKLENİYOR
Ispartalı firma yetkililerinin ihracatın ekstra maliyet, zaman ve enerji kaybını cazip hale getirecek bir devlet teşvikinin olmasını uzun süredir beklediği ifade edilen BAKA'nın raporunda, iki önemli ürün olan gül ve elma sektörünün sorunlarının çözümü için önerileri madde madde sıralanarak, rapor halinde ilgili mevkilere gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BAKA'dan gül ve elma raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN