Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arkeoloji ödeneği taksit taksit

Antalya'daki 16 arkeolojik kazı alanından 3'ü Antalya Müzesi başkanlığında yürütülen ilk 8'inin ödeneği geldi

Giriş Tarihi: 19.6.2013
Türkiye'nin para makinesi ören yerlerinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının ödeneklerinin taksitle verilmesi dönemi başlarken, kazı ruhsatları ise henüz çıkmadı. Geçen yıl kazı sezonu başlamadan önce ödenekler kazıların yapıldığı yerdeki özel idarelere yatırılmış ve kazı başkanları ödeneklerine göre sezon planlamasını yapabilmişti.

YARISINA ÖDENEK GELDİ
Bu yıl ise Antalya'daki 2'si yabancı 16 arkeolojik kazı çalışmasından sadece 8 tanesinin ödeneğinin ilk taksidi gönderildi. DÖSİM kaynağından 1 milyon 80 bin TL ödenek gönderilirken, bu ödeneği kazı ruhsatı verilen tek yer olan Patara kazısı kullanabildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile DÖSİM'in geri kalan 8 kazıya ne zaman ödenek vereceği belli değil.

SIKINTI YOK

Bakanlığında kazılara ödenek ayırma sıkıntısı olmadığını belirten Antalya Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, "Kimi kazı temmuz ayında, kimisi ağustos ayında başlayabiliyor. Kazı başkanları, kazı takvimlerini bakanlığa bildiriyor. Bakanlık da buna göre ödenek gönderiyor. DÖSİM geri kalan kazı başkanlıklarına ve KVMGM de ayrıca ödenek gönderecek.Yani ödenek sıkıntımız yok" dedi.

HANGİ KAZIYA NE KADAR?
DÖSİM'in kazılara gönderdiği ödenekler şöyle: Antalya Müzesi'nin başkanlık ettiği Perge Antik Kenti'ne 300 bin TL, Aspendos Antik Kenti'ne 120 bin TL ve Noel Baba Kilisesi'ne 90 bin TL verildi. Profesörler başkanlığındaki kazılara ayrılan ödeneklerde aslan payı, 150 bin TL ayrılan Patara Kazısı oldu. Side Antik Kenti ile Olympos Antik Kenti'ne 120'şer bin TL, Myra- Andriake Kazısı'na 100 bin TL ve Suluin Mağarası'na 80 bin TL gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arkeoloji ödeneği taksit taksit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN