Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Isparta uzak tutuluyor'

Giriş Tarihi: 19.6.2013

ITSO Meclis Başkanı Şahlan, 'Havza Koruma Eylem Planı' toplantısından Isparta'nın uzak tutulmaya çalışıldığını bildirdi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Meclis Başkanı Osman Şahlan, geçen hafta Antalya'da düzenlenen 'Havza Koruma Eylem Planı' toplantısına Ispartalı STK'ların ve akademisyenlerin çağrılmamasına sert tepki gösterdi. Isparta'nın toplantıya davet edilmemesine çok şaşırdıklarını bildiren Şahlan, bu tür toplantılarda Isparta'nın uzak tutulmaya çalışıldığını ileri sürdü.

3 HAVZADA VARIZ

Isparta'nın havza bağlamında 3 havzanın da içinde yer aldığını belirten Şahlan, "Bunlar Orta Akdeniz veya Antalya havzası, Konya kapalı havzası ve Burdur havzalarıdır. Isparta'nın en önemli kritik öneme sahip toprakları ve su kaynakları Antalya havzasında yer alır" diye konuştu.

UZAK TUTULUYORUZ
Şahlan, yapılan uygulama ve kentler arası rekabeti gündeme getirerek şunları söyledi: "Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde yer alan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü genelde Türkiye su havzalarında 'Havza koruma Eylem Planlarının Hazırlanması' ve özelde 'Su kaynaklarında Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirleme' projeleri çalışması kapsamında Orta Akdeniz (Antalya) havzasının su kaynakları bakımından en önemli bileşeni ve kaynağı olan Isparta ili resmi kuruluşları, STK'ları, üniversitesi ile bu çalışmalardan uzak tutulmaya çalışılıyor. Daha önce sonuçlandırılan 'Konya kapalı havzası' ile 'Burdur Havzası' havza koruma eylem planları hazırlanırken bir kenara itilen Isparta ili, aynı senaryonun bir parçası olarak 'Antalya havzası' çalışmalarından da habersiz ve dolayısıyla katılımsızdır. Konya Burdur ve Antalya illerinde, Ankara da düzenlenen toplantılara da Isparta'da örgütlenmiş resmi kurumlar, STK'ları ve üniversitenin de ya davet edilmediği yada yeterli ön bilgi verilip konunun önemi vurgulanmadığı için yeterli bir katılım ve fikir görüş alışverişi gerçekleşmemiştir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Isparta uzak tutuluyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN