Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toprakta tehlike var

Isparta Toprak ve Bitki Analiz Laboratuarı sorumlusu Burcu Korucu, toprak analizlerinde pH ve kireç oranının yüksek çıktığını bu durumun tarım açısından tehlike oluşturduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 19.6.2013
'Tarım Şehri' olarak adlandırılan Isparta'da tarımı bekleyen büyük bir tehlike ortaya çıktı. Isparta Toprak ve Bitki Analiz Laboratuarı (ISLAB) sorumlusu Burcu Korucu, Isparta'nın çeşitli bölgelerinden aldıkları toprakları analiz ettiklerini ve ortaya çıkan sonucun kendilerini şaşırttığını söyledi.

TOPRAK BOZULUYOR

Isparta'nın genel toprak yapısı itibariyle kireç ve pH oranının yüksek olduğunu belirten Korucu, bunların da toprağı verimsizleştirdiğini kaydetti. Özellikle sert toprak yapısının Isparta'ya hakim olmaya başladığını ve bunun da hem kireç ve pH'tan hem de bilinçsiz kullanılan gübre ve ilaçtan kaynaklandığını ifade eden Korucu, "Bunu çiftçimiz ya da toprakla uğraşan kimseler bilmiyor. Ama bizim çiftçimiz ne yapıyor? 'Toprak verimsiz' diye bilinçsiz bir şekilde toprağı gübreye boğuyor. Ancak bu şekilde toprağın köreltildiğinin farkında değiller. Gübre için yüksek paralar harcanıyor. Ama belki de toprağın gübreye ihtiyacı yok. Aslında gübreye hiç gerek yok. Toprağın genel yapısıyla devam edilmesi gerekiyor" dedi. Keçiborlu'da analiz yapmak için bir günlerini ayırdıklarını vurgulayan Korucu, "Anonslar yaptık. Bir tane toprak, bir tane de yaprak örneği geldi. Bilinç yok maalesef. Ama gerçekten bilgili olan çiftçilerimiz de var. Bizden daha bilgili çiftçilere de rastladık. Bilinçli değiliz. Bildiğimizi okuyan bir yapımız var" diye konuştu.

CİDDİ BİR TEHLİKE

Toprak analizi yaptırmadan direkt ezbere gübreleme yapılmasının toprakları verimsizleştirdiğine dikkat çeken Korucu şöyle konuştu: "Göller Bölgesi'nin İç Anadolu Bölgesi'nden farkı kalmaz. Bölgemiz de bu yönde hızlı ilerliyor. Aslında Isparta'yı ciddi anlamda bir tehlike bekliyor. Göller Bölgesi'nin içinde verimsiz toprakta tarımla uğraşmaya çalışıyoruz. Tarım şehri Isparta deniliyor ama bilinçsizce ilerlenirse sanırım bu ibareyi bir daha göremeyeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprakta tehlike var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN