Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ispartalıların ilginç kavgası

Giriş Tarihi: 22.6.2013

TOBB'un yaptıracağı meslek lisesi protokolü için Ankara'ya giden Isparta heyeti birbirine düştü. Rektör liseye itiraz etti, vekiller sert cevap verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yaptıracağı 24 derslikli Endüstri (Teknik) Meslek Lisesi İmza Protokolü için kalabalık bir heyetle Ankara'ya çıkarma yapan Isparta heyeti birbirine düştü. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) önderliğinde gerçekleştirilen Ankara çıkarmasının ilk durağı olan TOBB'da okul protokolü imzalandı. Protokol töreni sırasında konuşan Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Hasan İbicioğlu'nun sözleri soğuk rüzgarlar estirdi.

EVLİLİĞE İTİRAZIM VAR

Rektör İbicioğlu, Isparta'nın liseye değil, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'na ihtiyacı olduğunu söyledi. "Bu evliliğe itirazım var' diyen SDÜ Rektörü, "Bu karar değiştirilsin. Aynı okulu MYO'ya çevirebilirsek hayır duacısı oluruz" dedi.

KARAR ÖNCE

SDÜ Rektörü İbicioğlu'nun soğuk rüzgar estiren sözlerine ilk cevap TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan geldi. Hisarcıklıoğlu, "Karar, Yönetim Kurulu'ndan çıktı. Daha önceden planlanan bir durumdu. Bu talebinizden daha önceden haberdar olmamız gerekiyordu" diye konuştu.

ANINDA SERT CEVAP

Rektör İbicioğlu'nun sözlerine bir cevap da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBBM) Plan- Bütçe Komisyon Vekili Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'ten geldi. Bilgiç, Süleyman Demirel Üniversitesi'ne çok ciddi oranda kaynak aktardıklarını belirterek, "Isparta üniversitesinden çok az faydalanıyor. Böyle de bir handikap var. Bugün dâhi 'itirazım var' şarkısı söyleniyor. Meslek lisesi ihtiyacı olduğu bir noktada illa MYO yapılsın diye itiraz ediyor. SDÜ bütçesi 300 milyon TL'yi buluyor. Bu, Belediye Başkanlığı'nın bütçesinin 5 katı. Bu zamana kadar SDÜ'ye sadece ve sadece yatırımlar için 200 milyon TL ek ödenek tahsis ettirdik. Bu büyüklüğün gerçek manada şehre yansıması gerekiyor" dedi.

ÇARPICI SÖZLER
Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel de Isparta'ya gelen bürokratların 10 yıllık hedef belirlemesi gerektiğini ifade ederek, "Isparta olarak ileriye dönük hedeflerimiz olmalı. Gelen bürokrat da ona uymalı. Kendi şovunu yapmayacak. Bize uyacak. Biz ona uymayacağız" ifadelerini kullandı.

SONUNDA İMZALANDI
Sorun çözmeye gidilen Ankara'da birbirlerine düşen Isparta heyeti, TOBB'un yaptıracağı lisenin protokolünü imzaladı. Protokole, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Isparta Valisi Memduh Oğuz, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen imza attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ispartalıların ilginç kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN