Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Op. Dr. Mehmet SARIER: HPV enfeksiyonu / Genital siğiller nedir?

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Cinsel yolla bulaşan siğiller kapsamında olan genital siğil HPV virüsü (Human papilloma virüs) enfeksiyon sonucu oluşan hem kadında hem de erkekte genital bölgede gelişen karnıbahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bezen birkaç bölgede bazen toplu iğne başı kadar ufak 1-2 tane, bazen çok sayıda, bazen de 3-4 çapına erişebilen ağrısız, kısmen sert kitlelerdir.
HPV enfeksiyonu ülkemizde de giderek artan sıklıkla görünmekte.
Hem erkekte hem de kadında ciddi ciddi sağlık problemleri yaratmaktadır.

HPV, virüsü nedir, nasıl bulaşır?
"Human papillorna virüs" daha çok hem erkek hem de kadın genital bölgede ve bu bölge mukozalarında enfeksiyon yapan ve kondilom (condyloma acuminatum) adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir çeşit virüstür. HPV bir kez vucuda girdiğinde hücreler içine yerleşir ve dönemsel olarak tekrarlayan enfeksiyonlara yol açar. HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer almasına rağmen çok nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da bulaşabildiği bilinmektedir.
Virüsün bulaşması kişinin enfekte bölgesinin örneğin penis veya kadın dış genital organı gibi diğer bireyin genital bölgelerine veya ağız makat gibi bölgelerine derimukoza teması ile bulaşır.

Erkekte HPV virüsü

Rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünün, erkeklerde de penis kanserine neden olduğu bilinmektedir.
Genellikle erkeklerin taşıyıcı olduğu ve bu nedenle korunmasının da kadınlar kadar önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Genital siğil erkek hastalar için de önemli riskler oluşturmakta olup tespit edildiğinde, zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Bulaştıktan sonra nasıl belirti verir?

Kuluçka süresi HPV tipine göre değişken olup bulaştıktan sonra 2 ay ile 6 yıl arasında bir kuluçka devresini takiben kadında veya erkekte genital bölgede, anüste, ağızda sayıları ve büyüklükleri değişen siğiller (genital siğil, kondilom lezyonları) oluşturur.
Yani bazı kişilerde virüsü aldıktan 2 ay sonra siğil çıkabildiği, bazı kişilerde ise bu virüs yıllarca hiç belirti vermeyip örneğin 5 yıl sonra genital siğil olarak ortaya çıkabilmektedir. Oral seks ile ağza bulaşabildiği gibi komşuluk yolu veya anal seks ile makata etrafına veya içine de kondilom genital siğil lozyonları çıkabilmektedir.
Prezarvatif HPV'de tam koruma sağlamamaktadır.
Bu nedenle sadece peniste değil tüm genital bölgede siğil görülebilmektedir.
Hatta bu siğiller karına, kasıklara ve makat kısmına doğru yayılabilmektedir.
Kısacası cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyan prezarvatif, HPV'de tam koruycu olamamaktadır.

Erkekte HPV'nin bulaşma riskini ne arttırır?

HPV'nin bulaşmasını kolaylaştıran sebeplerin başında çok eşlilik gelmektedir.
Erken yaşta cinselliğe başlamak, güvenli olmayan cinsel ilişkiye girmek bu tür HPV virüsüne bağlı kanserlerin hazırlayıcı nedenlerinden bir tanesidir.

HPV enfeksiyonu, genital siğillerin tanısı nasıl konur?

Genital siğillerin tanısı deneyimli bir hekim tarafında göz ile kolaylıkla konulabilmektedir.
Şüpeli siğillerde ve/ veya tiplendirme yapmak için ise biyopsi veya sürüntü alınarak da tanı koymak mümkündür.

Erkekerde HPV hangi bölgelerde kansere sebep olabilmekte?

Erkeklerde penis kanserine yol açabilen HPV makat bölgesi civarına yerleştiğinde, makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere rastlanabiliyor.
Bunun dışında HPV, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olabilmektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Erkeklerde HPV tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Erkekte kondilom tedavisi için en iyi yöntem yakma yöntemidir.
Erkekte kondilom tedavisi için seçenekler sırası ile koterizasyon, lrrp veya lazer ile doktorun seçeneğine göre yakma işlemi gerçrekleştirilir.
Tedavide genital siğilleri yakmanın yanı sıra dondurmak, cerrahi olarak çıkarmak ve küçük siğillerde özel kremler sürerek tedavi etme seçeneği de bulunmaktadır. Erkekte HPV tedavisi seçenekleri arasında yakma yöntemi en kalıcı yöntem olup nüksler yani tekrarlar daha azdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Op. Dr. Mehmet SARIER: HPV enfeksiyonu / Genital siğiller nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN