Repertuar hazırlıkları

Giriş Tarihi: 23.6.2013

ADT, 27 Haziran'daki repertuar toplantısında yeni sezonda oynanacak oyunları belirleyecek

Türkiye Sanat Kurulu kurularak devlet opera, senfoni orkestrası ve tiyatrosunun kapatılmasına yönelik yasa tasarısına karşı tepkiler sürerken, Devlet Tiyatroları sessiz sedasız yeni sezon hazırlıklarına başladı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile toplantıya katılan Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü (ADT) Selim Gürata, 27 Haziran'da açılış oyunlarını belirleyecekleri repertuar kurulu toplantısıyla Ekim ayındaki sezon açılışına hazırlanacaklarını söyledi.

AÇILIŞTA YERLİ ESER

Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde perde açacak olan ADT, seyircisi tükenen Toros Canavarı ile Pişti adlı komedi türü oyunlarını bu sezon yalnızca turnelere götürecek. Açılış gösterisi olarak da yerli bir oyun tercih ediliyor. Yeni yazılan oyunlarda aranılan nitelikleri bulamadıkları için zorlanan repertuar seçicileri, çeşitli şehirlerde yüzlerce kez sahnelenmiş eski oyunları da tekrarlamak istemiyor.

ÖZMAN EMEKLİ OLDU

Bu arada ADT'nin en kıdemli yüzü olan ve başarılı performanslarıyla Antalyalı tiyatro severlerin gönlünde taht kurmayı başaran Esen Özman, bu sezon emekliliğini istedi. Norm kadrosu 18 iken 17'ye düşecek olan topluluk, geniş kadrolu gösteriler sahnelemekte zorlanıyor. Kadrosunu misafir sanatçı ve figüran sanatçı kadrolarıyla dengelemeye çalışan tiyatro, bir gösterisini turneye gönderince perde açmakta zorlanabiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Repertuar hazırlıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN