Burdur Gölü beslenemiyor

Giriş Tarihi: 24.6.2013

Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi kapsamında, gölün kurumasının nedenleri ve durdurulması için rapor hazırlandı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, Burdur Gölü'ne su verilmezse kuruyacağı vurgulandı

Doğa Derneği'nin 2007 yılından bu yana yürüttüğü Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi kapsamında, gölün kurumasının nedenleri ve kurumanın durdurulması için alınması gereken önlemler konulu bilimsel bir rapor hazırlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Dişli tarafından hazırlanan raporda, Burdur Gölü'nün gelir-gider dengesi ortaya konarak, gölün derelerden ve yer altı suyundan beslenmediği için kuruduğu açıklandı.

BESLEME AZALDI

Raporda, gölü besleyen en büyük dereler olan Bozçay Deresi'nden göle giren su miktarında son 10 yılda yüzde 80, Büğdüz Deresi'nden ise yüzde 63 oranında azalma olduğu ortaya kondu. Derelerden göle su akışının kesilmesinin nedeni ise üzerlerine inşa edilen baraj ve göletler. Raporda, gölün çekilmesinin, söylendiği gibi, yağışların azlığına ya da göl tabanından bir kaçağa bağlı olmadığı da vurgulandı. Kapalı bir havzada bulunan Burdur Gölü'nün beslenme kaynakları yağışlar, derelerden göle akan su ve yer altı suyu. 1994 yılından bu yana havza genelinde yağışlı bir döneme girilmesine rağmen göldeki su seviyesi düşüşünün devam ettiğine dikkat çekilen raporda, göle düşen yağışın, gölden buharlaşma ile meydana gelen kayıptan daha fazla olduğu ifade edildi.

SU GÖLE BIRAKILMALI

Bozçay'daki ekolojik yaşamın devamı için gereken can suyunun hesaplandığı raporda, göldeki su seviyesi düşüşünün durması için bu miktardan çok daha fazlasının Bozçay'a bırakılması ve Bozçay üzerinden göle girmesi gerektiği vurgulandı. Burdur Gölü'nü besleyen dereler üzerine yeni baraj ve göletler inşa edilirse ya da tarımda çok su kullanımı devam ederse, su seviyesinin daha da çok düşeceği uyarısı da yapıldı.

GÖLÜ KABYEDERİZ
Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi Koordinatörü Ayşe Sargın da, "Gölü kurtarmak istiyorsak, bu raporun da gösterdiği gibi, göle hakkı olan suyu düzenli olarak baraj ve göletlerden bırakmak için karar alınmalı. Göle yeniden derelerden su girişini sağlamaz ve havzada az su tüketimine dayalı yeni bir tarımsal ürün desenini yaygınlaştırmazsak Burdur Gölü'nü kaybedeceğiz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur Gölü beslenemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN