MMO'da termik ayrılık

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, Antalya Şubesi'ne bağlı Isparta İl Temsilcisi Hasan Akıllı'nın 'Isparta'ya termik santral yapılsın' açıklamasına karşı çıktı

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi kendisine bağlı Isparta İl Temsilcisi Hasan Akıllı'nın geçen günlerde yaptığı "Isparta Kovada'da su var. Termik santrallerde reaktörlerin sürekli sulanarak soğutulması gerekiyor. Mevcut su potansiyeli 4 reaktörü sulayarak soğutabilecek güçte. Bu nedenle Kovada, Türkiye'nin üçüncü termik santral yatırımı için uygun bir yer. Bakanlık yetkilileri ile görüştük. Isparta'da bu yatırımın yapılmasını istedik. İnşallah bu yatırım burada gerçekleşir" açıklamasına tepki gösterdi.

KENDİ GÖRÜŞÜ

Akıllı'nın yaptığı açıklamanın MMO'nun kurumsal kimliği ile bağdaşmadığını söyleyen MMO Başkanı Hüseyin Barut, "Isparta il temsilcimizin, odamızı hiçbir şekilde bağlamayan görüşlerini oda kurumsal kimliği ile yansıtmasını, oda görüşüymüş gibi kamuoyuna sunmasını kesinlikle uygun görmüyoruz" dedi. Barut, "Yerli, yeni ve yenilenebilir kaynakların değerlendirilmesini ve enerji verimliliği ve tasarrufunun arttırılmasını öngören bir enerji programının uygulanmasıyla mümkün olacağını savunuyoruz. Odamız meslek ve meslektaşlarının sorunlarına çözüm yolları sunarken, ülke ve dünya gündeminde insan ve doğa odaklı bir yaşamı savunmaktadır" şeklinde konuştu.

NÜKLEERE KARŞIYIZ

Nükleer enerjinin Türkiye'nin birincil enerji önceliği ve gereksinimi olmadığını savunan Barut, "Elektrik üretiminde dışa bağımlılık oranı yüzde 60, toplam birincil enerji tüketiminde dışa bağımlılık oranı yüzde 73 olan Türkiye'nin enerji gereksiniminin karşılanmasına yönelik yeni kaynak arayışları, bu bağımlılığı azaltacaktır. Türkiye nükleer santralden elde edilecek enerjiden fazlasını sağlayacak yerli kaynak potansiyeline ve alternatif çözüm olanaklarına sahiptir. Doğru projelerle insan ve doğanın korunması da ancak ve ancak yenilenebilir kaynakların kullanımının artışıyla sağlanacaktır" dedi. MMO yönetiminin 25 Haziran Salı günü yapacağı toplantının ardından Akıllı'nın görevinden alınması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MMO'da termik ayrılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN