Antalya'ya EXPO yatırımı yağıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2013

EXPO 2016, Antalya'ya yatırım olarak yağmaya başladı. ASAT 37 milyon dolar, AKEDAŞ 42 milyon liralık yatırım yapacak. Kuzey Çevre Yolu yetişecek

EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın 7'nci Yönetim Kurulu Toplantısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda gerçekleştirildi. Yeni atanan Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Yönetim Kurulu toplantısında Başkan Vekili olarak belirlendi. EXPO alanının içme suyunun temini ve arıtmasından sorumlu olan ASAT'ın, İlbank A.Ş'den 37 milyon dolar kredi talebi Hazine Müsteşarlığı'nın onayına gönderildi. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile görüşen Bakan Eker, Lara Arıtma Tesisi'nin kapasitesinin artırılması amacıyla yapılan kredi talebinin kısa sürede sonuçlanacağını ifade etti. EXPO alanının enerji ihtiyacını tedarik edecek olan Akdeniz Elektrik A.Ş'nin yapacağı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) onaylayacağı 42 milyon liralık yatırım için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşen Bakan Mehdi Eker, konunun kısa süre içinde neticelendirileceğini söyledi.

KUZEY ÇEVRE YOLU YETİŞECEK

Bakan Eker, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan 'Kuzey Antalya Çevre Yolu'nun yatırım programına alınması konusunda Kalkınma Bakanlığı'na yapılan başvuruya istinaden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile görüştü ve yolun yatırım programına alınması için sürecin kısa sürede tamamlanacağını duyurdu. Toplantıda konuşan Bakan Eker, TBMM'nin tatile girmesinin ardından sık sık Antalya'ya gelmek suretiyle çalışmaları yerinde takip edeceğini belirterek, "EXPO 2016, 23 Nisan 2016'da törenle dünyaya açılacağımız, üzerinde ehemmiyetle durduğumuz bir projedir" dedi. Dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun botanik temalı sergisine 2016'da ev sahipliği yapmaya hazırlanan Antalya'nın yeni simge çiçeği konusunda ise kafalar karıştı. Ankara'da yapılan toplantının ardından 'şakayık'ın simge çiçek olarak belirlendiği haberi Antalya'da yayıldı. Toplantıya katılanlar tarafından da yapılan "Şakayık seçildi" açıklamasına rağmen EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, "Ankara'da yapılan Yönetim Kurulu toplantısında böyle bir konu görüşülmedi. Sembol çiçeğin 'şakayık' olduğuna yönelik haberlerin nasıl ve hangi kaynaktan çıktığını bilmiyoruz. Sembol çiçeğin ne olacağı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehmet Mehdi Eker tarafından 6 Haziran'da kamuoyuna duyurulacaktır" açıklaması geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'ya EXPO yatırımı yağıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN