Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalpteki elektrik yüküne 'ablasyon'

Kalp Ritm Bozukluğu olan Hüseyin Aydın, Ablasyon adı verilen yöntemle Memorial Antalya'da sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Hiçbir neden yokken, beklenmedik bir şekilde 230'lara çıkan nabzı nedeniyle zor anlar yaşayan Hüseyin Aydın'a Wolf Parkinson White Hastalığı (Aritmik Taşikardi-Kalp Ritm Bozukluğu) teşhisi koyuldu. Bu sağlık sorununun "Ablasyon" adı verilen tedavi yöntemiyle kesin tedavisinin mümkün olduğunu öğrenen Aydın'a, bu işlemi yapabilecek uzmanlıkta bir doktora başvurması için Ankara'ya gitmesi gerektiği söylendi. Ancak Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Hakan Hasdemir'in ihtisas alanının kalp ritm bozuklarının ablasyon ile tedavisi olduğunu öğrenen Aydın, Antalya'da başarıyla tedavi edildi.

ANKARA'YA GİDECEKTİM

Terlemeyle birlikte gelen nabız artışı nedeniyle sürekli hastanelerin acil servislerine başvurduğunu belirterek, "Hastalığımın kalbimde doğuştan gelen yapısal bir sorundan kaynaklanan kalp ritm bozukluğu (aritmik taşikardi) olduğunu öğrendim" dedi.

ERKEN UYARILMA KAYNAKLI

Wolf Parkinson White olarak adlandırılan Kalp Ritm Bozukluğu (Aritmik Taşikardi) hastalığının kalbin erken uyarılmasından kaynaklandığını anlatan Uz. Dr. Hasdemir, "Kalpte bulunan elektriğin normal gitmesi gereken yoldan değil de kalbin sağ tarafından ya da solundan daha erken geçmesi erken uyarılmasına yol açarak kalbin bir nevi kısa devre yapmasına yol açıyor. Kalpte dolaşan aşırı bir elektrik yükü oluşuyor. Bu nedenle nabız 230'lara çıkıyor" diye konuştu.

DOKU TAHRİP EDİLİYOR
RİTM bozuluğunu oluşturan anormal kalp dokusunun ablasyon yöntemiyle tahrip edilerek ortadan kaldırılabildiğini ifade eden Uz. Dr. Hasdemir, bu tedavi yöntemi hakkında şu bilgileri verdi: "Ablasyon kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla yapılır. Kateter ile kasık yoluyla kalp içine ilerlenir. Kateterin kalbin neresinde olduğu röntgen ışınları yardımıyla (floroskopi) izlenebilir. Kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır ve araştırma ile çarpıntı yapan odak bulunur. Daha sonra yine kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi verilerek bu doku 70°C'ye kadar ısıtılarak tahrip edilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalpteki elektrik yüküne 'ablasyon'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN