Güneş Tarlası kaderleri oldu

BAKA'nın Mali Destek Programı'ndan hibe desteği alan Burdur'un Büğdüz Belediyesi'nin yaptırdığı güneş enerjili sulama beldenin kaderini değiştirdi

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın Mali Destek Programı'ndan hibe desteği alan Burdur'un Büğdüz Belediyesi'nin 'Fotovoltaik Güneş Enerjisi ile Sulama Sistemi Projesi' beldenin kaderini değiştirdi. Güneş tarlasındaki 3 panelin kurulu olduğu su kuyusu ile toplam 36 kw'lık olmak üzere yılda 85 bin kw saat elektrik üretimi yapılıyor. Kesintisiz 12 ay boyunca çalışan ve toplam maliyeti 280 bin TL olan güneş enerji sistemiyle Büğdüz beldesinin sulama için harcadığı yıllık 200 bin lira elektrik masrafından yüzde 40 tasarruf ediliyor. 2 bin kişinin yararlandığı bu proje için Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKEDAŞ) ile sözleşme imzalandı. Güneşten üretilen enerjinin fazlası AKEDAŞ'a satabilecek.

İKİ FİRMA ARAZİ ALDI
Büğdüz Belediye Başkanı Ali Erdoğan, 1971 depreminde yıkılan yerleşim birimlerini 5 kilometre geriye taşıdıklarını ve kasabalarının kaderini 255 gün güneşlenme süresi ile değiştiğini söyledi. BAK'nın desteği ile kurdukları 190 güneş paneli ile ürettikleri enerjinin duyulması ile firmaların Büğdüz'e odaklandığını belirten Erdoğan, "Almanya'dan bir grup ve Dedeman Holding, 700 dönüm arsa satın aldı. Şimdi güneş tarlası kurulumu yapıyorlar" dedi.

FARKINDALIK YARATTI

Başkan Erdoğan, güneş tarlaları projesiyle üretilen ucuz enerjinin, sulama maliyetlerini düşürdüğünü belirterek, "Büğdüzlü çiftçiler yeni ve alternatif ürünlere yöneldi. Tarımsal üretim arttı. Daha önemlisi bölgede çevre dostu, temiz ve ucuz enerjiye geçiş için bilinç ve farkındalık yarattı" diye konuştu.

3 YILDA AMORTİ EDECEK

Erdoğan, proje ile elde edecekleri kazanımları ise şöyle sıraladı: "3 ayrı İstasyon'da 190 güneş paneli kuruldu. Güneşten aylık 8 bin kw enerji üretildi. Enerji maliyetinin yüzde 40'ı karşılandı. Sistem 3 yılda kendini amorti edecek. Yörede yonca ve mısır üretimi artacak. Alternatif tarım üretimine geçilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş Tarlası kaderleri oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN