Bakan'dan dev yatırımlara start

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, aralarında EXPO alanını taşkından koruyacak proje de bulunan 15 tesisin temelini attı, yapımı biten 3 tesisin ise açılışını yaptı

Giriş Tarihi: 30.6.2013
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, aralarında EXPO alanını taşkından koruyacak kanal genişletme projesinin de bulunduğu 15 tesisin temelini attı, yapımı biten 3 tesisin ise açılışını yaptı. Toplamı 334 milyon lira olan yatırımlarla 90 bin dekarın üzerinde tarım arazisi suya kavuşurken, EXPO 2016 Antalya alanının da yer aldığı 239 dekar tarım alanı taşkından korunacak.

DSİ YATIRIMLARI

Merkez Aksu'da bulunan EXPO 2016 Antalya alanında gerçekleştirilen törende temeli atılan yatırımlar arasında, 2 adedi büyük baraj sulaması olmak üzere 8 sulama tesisi, 1'i büyük taşkın koruma projesi olmak üzere 7 taşkın koruma projesi yer alıyor. Sulama projeleri ile 90 bin 950 dekar tarım arazisi suya kavuşacak. Taşkın koruma projeleriyle de Aksu ve civar köyleri, turizm alanları, Korkuteli ve Kumluca ilçe merkezleri, 2 belde ve 239 dekar tarım arazisi taşkından korunacak. Temeli atılan projeler arasında en büyüğü Expo 2016 Antalya alanını da taşkından koruyacak olan Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesi oldu. Projenin parasal büyüklüğü diğer 17 tesisin toplamına yakın. Aksu ilçesi, civar köyleri, tarım arazileri ve turizm alanlarını taşkından koruyacak projenin parasal büyüklüğü 2013 yılı fiyatlarıyla 164 milyon 450 bin lira olarak açıklandı. Proje kapsamında; Aksu Çayı'nın kaynağından denize döküldüğü yere kadar, kollarıyla birlikte yaklaşık 710 kilometre uzunluğunda sette, taş tahkimat ve dere ıslah çalışması yapılacak. Projede; 310 metre betonarme duvarlı kanal, 10 adet köyü ile 13 kavşut yapısı bulunacak.

YATIRIM YILLARI

Mühendislik stajını Antalya'da yaptığını hatırlatan Bakan Eroğlu, "Sizlere vefa borcum var. Onun için Antalya'ya ne gerekiyorsa yapmak boynumuzun borcudur" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya için kesenin ağzını açtığını, ne talep ederlerse her türlü ödeneğe onay verdiğini ifade eden Eroğlu, "Antalya bir seferde 334 milyon TL yatırımı gördü mü? Görmemiştir. Bu Antalya için çok önemli. Bunu dahi Antalya için az görüyoruz" diye konuştu.

SÖZLERİMİZİ TUTUYORUZ

Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesi'nin Antalya için çok önemli olduğuna değinen Eroğlu, Expo 2016 Antalya'nın gerçekleştirileceği alanın ıslah edilmesi için bunun gerektiğini kaydederek, "Antalya'ya son 5 ayda 49 büyük müjde verdik. Bunların toplamı 1 milyar 119 milyon TL. Bunları dikkatle takip edin. Bu bizim Antalya'ya taahhüdümüzdür. Ne söz verdiysek yapıyoruz. 2013 ve 2014 yıllarını Antalya'da yatırımlarda hamle yılı ilan ettik. Bu yılların hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. Bakan Eroğlu, Küçük Aksu Barajı ihalesiyle ilgili tekliflerin ise 31 Temmuz tarihinde alınacağını söyledi.

TESLİM TARİHİNİ 19 AY ÖNE ÇEKTİ
Bakan Veysel Eroğlu konuşmasının ardından Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesi'ni yapacak firmanın temsilcisi ile pazarlık yaptı. 12 Aralık 2016 olan teslim tarihini 5 Mayıs 2015'ye çeken Eroğlu, saati de 11.59 olarak kayıt altına aldırdı. Eroğlu, firma temsilcisine, "Daha önce bitirirseniz takdirname veririz, gecikirse Aksu'ya bir okul yapacaksın" dedi. Anlaşma sağlanınca sahne platformunda teslim tarihi ve saatleri eklenen sözleşme protokolü imzalandıktan sonra, gazetecilere gösterildi.

TARİHE KAYIT DÜŞÜLECEK BİR GÜN
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel de tarihe kayıt düşülecek günlerden birinin yaşandığını ifade ederek şunları söyledi: "Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesi Antalya'nın en önemli sıkıntılarından birisi. Tören alanı tesadüfi seçilmemiştir. Antalya'nın yağmurlarını hepimiz iyi biliriz. Antalya-Alanya yolu zaman zaman selden dolayı trafiğe kapanır, yolun sağı ve solu gölü andıran iki ayrı manzaraya sahne olurdu. Bu atılan temelle bu sıkıntılar inşallah bitecek." Vali Sebahattin Öztürk ise Türkiye'de ilk olacak EXPO'nun da yapılmasında çok önemli bir aşama kaydedildiğini belirterek "Bu yatırım yapılmamış olsaydı 2016'da EXPO projesini yapamazdık" dedi.

TEMELİ ATILAN 15 TESİSİN LİSTESİ
1-Alanya 2. Merhale Projesi Dim Barajı Sulaması İkmali 2-Aksu Çayı Taşkın Koruması 3-Aksu Karaöz Çepeli Gölet'i ve Sulaması 4-Manavgat Çaltepe Saçıdere Göleti ve Sulaması 5-Manavgat Çardak Topsurlar Göleti ve Sulaması 6-Manavgat ve Yeşilbağ Göleti ve Sulaması 7-Manavgat Havzası Taşkın Önleme Projesi Naras Barajı Sulaması 8-Serik Kırkgeçit Göleti ve Sulaması 9-Korkuteli Kozağacı Çağman Göleti ve Sulaması 10-Kaş İkizce Göleti ve Sulaması 11-Kumluca Adrasan Göleti ve Sulaması 12-Alanya Kestel Beldesi Karapınar, Merines ve İnağzı Dereleri 13-Badem Ağacı Ortuluk Deresi 2. Kısım 14-Korkuteli İlçe Merkezi 6. Kısım 15-Kumluca Gavur Deresi Taşkın Koruma 3. Kısım

AÇILIŞI YAPILAN DİĞER 3 TESİS
1-Alanya Kestel ve Tosmur Beldeleri Dimçayı 2-Korkuteli İlçe Merkezi 5. Kısım 3-Alanya Tükler Beldesi Fuğla Deresi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan'dan dev yatırımlara start
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN