Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Akdeniz'de ulaştırma ve eğitim pahalı

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında en pahalı 7'nci bölge oldu. Eğitim ve ulaştırma fiyatlarında ise 4'üncü sırada yer buldu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hazırladığı Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi çalışması ile Türkiye'nin 26 bölgesinde TL'nin satın alma gücündeki farklılıkları belirledi. Hazırlanan, Fiyat Düzeyi Endeksleri (FDE) ile bölgesel fiyat farklılıkları ortaya konuldu. Buna göre, Antalya, Isparta ve Burdur'un yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi'nde ortalama fiyat Türkiye ortalamasına göre pahalı. Batı Akdeniz, 26 bölge arasında en pahalı 7'nci bölge. Listede, İstanbul zirvede yer alırken, onu Ankara ve İzmir takip ediyor.

LOKANTA-OTEL ORTALAMA ALTI

Batı Akdeniz'de, fiyatı Türkiye ortalamasının altında olan tek grup lokanta ve oteller harcama grubu. 2008 yılında fiyatı Türkiye ortalamasında olan sağlık harcamaları ise 2012 yılında yapılan araştırmaya göre Türkiye ortalamasının 3 puan üzerinde. Fiyatlarda en büyük zıplama ise eğitim alanında yaşandı. 2008 yılında Türkiye ortalamasının 8 puan üzerinde olan eğitim harcamasında, endeks 2012 yılında Türkiye ortalamasının 20 puan üzerine çıktı. Batı Akdeniz Bölgesi analiz sonuçlarına göre, Bursa ve Eskişehir ile birlikte eğitimde en pahalı 4'üncü bölge konumunda. Batı Akdeniz Bölgesi ayrıca ulaştırmada da en pahalı 4'üncü bölge oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Akdeniz'de ulaştırma ve eğitim pahalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN