Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya domatesi markalaşıyor

ATSO Başkanı Budak, Antalya domatesini markalaştırmak amacıyla BAKA desteği ile 'Product of Antalya: Domates' (Antalya'nın Ürünü: Domates) projesini başlattıklarını bildirdi

Giriş Tarihi: 3.7.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya domatesini markalaştırmak için "Product of Antalya: Domates" (Antalya'nın Ürünü: Domates) projesini hayata geçirdiklerini açıkladı. Budak, "Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın, 2012 Yılı "Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında hazırlanan "Product of Antalya: Domates" Projesi ile bölgemizde faaliyet gösteren tarıma dayalı sanayi işletmelerinin var olan ürünlerinin katma değerini arttırmak veya katma değeri yüksek ürün çeşitlendirmesine giderek rekabet güçlerini arttırmalarını hedefliyoruz" dedi. Proje fikrinin Antalya tarımının sorunlarını tek çatı altında ele almak ve çözümler üretmek üzere kurulan Tarım Konseyi İcra Kurulu toplantısında ortaya çıktığını belirten Başkan Budak, "Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yazılan projede Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Antalya İhracatçı Birlikleri ve Antalya Ticaret Borsası proje ortakları olarak yer alıyor. Bölgesel rekabet altyapısını iyileştirmek üzere markalaşma, tanıtım ve yayım hedeflerini esas alan proje, Antalya'nın ulusal ve uluslararası tanınırlığının sağlanmasına ve Antalya üst markasının gücünün artmasına katkıda bulunacaktır" dedi. Projenin uygulama süresinin 9 ay olduğunu belirten Budak, bu süre içerisinde yurtiçi ve yurtdışı reklam ve tanıtım faaliyetleri ile Antalya domatesinin tüketiminin ve tanınırlığının arttırılması için çalışmalar yapılacağını söyledi. Pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere, "Product of Antalya" logosunun da oluşturulacağını belirten Budak, yine tanıtım çalışmalarında kullanılmak üzere promosyon malzemeleri ve tanıtım kitapçıkları ile üç dilde tanıtım filmi hazırlanacağını sözlerine ekledi.

Domates FİYATI NORMALE GERİLEDİ
Türkiye'de domates fiyatlarını belirleyen Antalya Toptancı Hali'nde, domates fiyatları 1 Temmuz itibariyle 1.20 lira seviyesine geriledi. Yaz aylarında sera ürünlerinden tarla ürünlerine geçiş süreci olan ara dönem nedeniyle domates fiyatları Haziran ayı sonunda zirve yapmıştı. 25 Haziran döneminde domatesin kilogram fiyatı 2,80 liraya ulaşmıştı. Bu fiyat, İstanbul pazarına 5-7 lira olarak yansımıştı. Tarla domatesinin hale girişi ile domates fiyatları geriledi. 1 Temmuz itibariyle fiyat 1.20-1.60 lira seviyesine geriledi. Domates üreticileri, domates fiyatındaki artışı sera ürünlerinin erken olgunlaşmasına tarla ürününün de gecikmesine bağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya domatesi markalaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN