Eğirdir'de tehlikenin yeni adı

Türkiye'nin en gözde göllerinden ve içme suyu kaynağı olan Eğirdir'in başı kimyasal atık sorunundan sonra bu kez de 'Göl Sineği' ile dertte

Giriş Tarihi: 4.7.2013
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Eğirdir Gölü'nde büyük bir tehlike de ortaya çıktı. Göl sinekleri Eğirdir ilçesi için tehlike oluştururken, turizm adına da Isparta açısından kötü bir izlenim bırakıyor. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici, Eğirdir için göl sineklerinin büyük tehlike oluşturduğunu ileri sürdü.

MAKYAJLA OLMUYOR

Eğirdir Gölü üzerinde uzun yıllardır incelemeler yapan SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Üyesi Isparta Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici, sorunun sadece ilçeyi değil tüm ili ilgilendirdiğine dikkat çekti. Kesici, Eğirdir turizminin gelişmesi için sadece makyaja değil, başta sinek olmak üzere gölün kirlilik sorunlarıyla ilgili bilimsel projelerin yapılmasıyla olacağı görüşünü savundu. Yrd. Doç. Dr. Kesici, "Eğirdir Gölü stratejik önemi olan içme suyu kaynağıdır, göle bakış; daha çok para nasıl kazanırızdan ziyade su kaynağının nasıl korunacağı ilkesinde olmadır. Bunu önemsersek ve koruma yasalarını uygularsak göl 'cennetimiz' olur düşüncesindeyim. Gölün adı Eğirdir. Bu adın taşınması Eğirdir'e büyük sorumluluklar yüklemekteyse de göl, bir havuz, bir baraj değildir, dünya mirasıdır, gölde tüm canlıların hakkı vardır, sorumluluk herkesindir" dedi. Göl sinekleriyle mücadelede sineğin türü, yaşam biçimi ve biyolojisini iyi bilmek gerektiğini vurgulayan Kesici, sorunun gölün bugünkü yapısı ve besin zincirinden kaynaklandığını bildirdi. Kesici, "Sorun doğal dengesi bozulan gölden kaynaklanıyor ve bu sorunun sadece Eğirdir değil, öncelikle il bazında ele alınması gerekiyor. Ayrıca ilaçlama yöntemlerinin sadece psikolojik etkisinin olduğunu ve bu tür kimyasalların tehlikeli olabileceğini bilinmeli. Sineklerle uçarken değil, yumurtalarva döneminde müdahale edilmeli" dedi.

BİLİME MUTLAKA GÜVENMELİSİNİZ
DOÇ. Dr. Kesici, 'bir şey yok, göl temiz' demekle sorunun çözülmediğine işaret etti. Bilim insanlarının her bir çalışmasının belge niteliğinde olduğunu belirten Kesici, "Onay görürse yayınlanır. Bilim insanlarının görüşü belgelere dayanır/dayanmalıdır. Göl yerinde durmakta, Eğirdir Gölü ile ilgili yüzlerce bilimsel çalışma ve sonuçlarına ulaşmak günümüzde artık çok kolay" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğirdir'de tehlikenin yeni adı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN