Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akseki türküleri ölümsüzleşti

Bir grup halk müziği sevdalısı, Akseki türkülerini derledi, kurdukları stüdyoda seslendirip ücretsiz dağıtılacak albüm yaptı

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Müziğe gönüllerini ve ömürlerini vermiş bir grup Antalyalı, kendi imkanlarıyla Akseki türkülerini derledi, kurdukları stüdyoda kaydedip albüm oluşturdu. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Halk Müziği Bölüm Başkanı Hasan Bozkurt ve müzik adamı Rauf Ulusoy, Akseki'ye giderek unutulmaya yüz tutmuş yerel türküleri derleyip notaya döktü. İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı'nın öğretmenleri evlerinden mikser, mikrofon, bilgisayar getirerek stüdyo kurdu.

BASIMI BELEDİYE ÜSTLENDİ

Konservatuvarın müzisyenleri, solistleri ve korosu da 35 türkü arasından seçilen 14 türküyü seslendirdi. Sanat Eğitim Koordinasyon Başkanı İhsan Kılavuz, Büyükşehir Belediyesi'nin kayıtları albüm yapmasına aracı oldu. Türkiye standartlarında yüzde 10 maliyetine ölümsüz bir eser yapıldığını belirten Kılavuz, "Akseki türküleri notaya alınsa bile, koyuldukları köşelerde unutulurdu. Ama bu albüm unutulmaz, çünkü insanlar dinlediğini unutmaz. 5 bin tane bastırdık. İsteyene ücretsiz veriyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akseki türküleri ölümsüzleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN