Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vertigo deyip geçmeyin

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Bıyıklı, baş dönmeleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi. Nedeninin doğru tespit edilmesi gerektiğini söyledi

Toplumda en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan baş dönmeleri, tıp dilinde "vertigo" olarak adlandırılmakta ve beklemedik bir anda ortaya çıkıp saatler bazen günlerce devam edebilmektedir. Baş dönmesi, kişilerde ciddi endişe ve korku kaynağına dönüşebilir. Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Bilge Bıyıklı baş dönmeleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

DOĞRU TESPİT EDİLMELİ

Baş dönmelerinin, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirten Uz. Dr. Bilge Bıyıklı, "Baş dönmesi sorunu kulaktan kaynaklanabildiği gibi, beyin ve sinir sistemiyle ilişkili bir bozukluk nedeniyle de ortaya çıkabilir. Baş dönmesi bazen sistemik hastalıklara eşlik eden bir şikâyet olan 'sersemlik' haliyle de karıştırılabilir. Bu nedenle tedavide başarının sağlanabilmesi için tanının da doğru bir şekilde konulması çok önemlidir" dedi. Sıklıkla görülen baş dönmesi türlerinden biri olan "Periferik vertigo"nun, kulak kristallerinin yerinden oynamasıyla veya iç kulakta oluşan bir rahatsızlık sonucu gelişebileceği uyarısında bulunan Uz. Dr. Bilge Bıyıklı, "Santral vertigo olarak nitelendirilen baş dönmeleri ise beyincikte oluşan bir damar tıkanıklığından veya 'Vertebro baziler yetmezlik' adı verilen, beynin arka tarafı ve beyin sapını besleyen damarlardaki bir fonksiyon bozukluğundan kaynaklanır. 'Vertebro baziler yetmezlik' vücutta dengeyi sağlayan beyincik ve beyin sapını besleyen damarlarla ilgili sorunlarla ortaya çıkar. Damarlardaki fonksiyon bozukluğu nedeniyle bölge oksijensiz kaldığında, göz ve kulaktaki denge ile tüm bedenin dengesini sağlayan bağlantılarda bir sorun oluşur. Bu da kişide baş dönmesi olarak kendini göstermektedir" diye konuştu.

HASTA ÖYKÜSÜ

Baş dönmesinin nedeninin doğru tespit edilmesi için muayene sırasında hastanın verdiği bilgilerin çok önemli olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Bıyıklı, "Hastanın yaşadığı baş dönmesinin süresi, niteliği, baş dönmesine eşlik eden başka şikayet veya hastalıkların olup olmadığı hakkında verdiği bilgiler, doğru tanı için en önemli verilerdir. Ayrıca baş dönmesinin sıklığı da uzman doktorun teşhisi için ayırt edici niteliktedir. Örneğin; 'Vertebro baziler yetmezlik' adıyla bilinen baş dönmelerine sıklıkla yüzün ve dilin bir tarafında uyuşma, çift görme gibi şikayetler eşlik eder. Bu tür baş dönmelerinin bir diğer özelliği ise dakikalarca sürmesidir" dedi.

CERRAHİ GİRİŞİM GEREKEBİLİR
Hastadan muayene sırasında alınan bilgilerin yanında bazı görüntüleme yöntemlerinin kullanılmasının da doğru tanı koyulmasına yardımcı olduğunu açıklayan Bıyıklı, "Hastaya, beyne giden damarlarda herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını tespit edebilmek için boyuna doppler ultrasonografi yapılabilir. Hastalığın tedavisinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılarak kanın damarlardaki akışı düzenlenir. Ancak boyun ultrasonu ile damarlarda belirli bir seviyenin üzerinde darlık saptanırsa, cerrahi girişim gerekli olabilir. Eğer baş dönmeleri, sıvı alım eksikliği, kansızlık veya tansiyon düzensizliği gibi başka sistemik hastalıklarla geliştiyse, tedavi eşlik eden hastalığa göre belirlenmeli, altta yatan neden bir hastalıksa öncelikli olarak onun tedavisi yapılmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vertigo deyip geçmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN