Gülbirlik'ten Fransa seferi

Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, Avrupa piyasasını görmek ve bağlantı yapmak için Fransa'ya gidiyor

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Gülbirlik, 2013 gülçiçeği sezonunu kapattı, gözünü Avrupa'ya dikti. Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir ve Genel Müdür Hasan Çelik, hafta sonunda Avrupa piyasasını görmek ve mal bağlantıları yapmak için Fransa'ya gidiyor. 2013 gül sezonunun beklenenin altında rekolte ile tamamlandığını belirten Mahmut Demir, sezonun uzamaması gerektiğini söyledi.

RANDIMAN SORUNU

Mayıs ayında çıkan gül ile haziran ayında çıkan gül arasında fark olduğunu ve randımanın azaldığını kaydeden Demir, "Yaylayı filan kabul etmiyorum. Şu mevsimde Davraz'dan gül getirsen ne işime yarayacak. Önemli olan mayıs ayından açan güldür. Haziranda gül pamuk gibi oluyor. Dokunmadan dağılıyor" iye konuştu.

BİLEN BİLMEYEN...

Gül konusunda bilen bilmeyen herkesin beyanat vermesinden rahatsızlığını dile getiren Demir, "Biz bilmiyoruz herkes biliyor. Bilim adamı çıkıyor, veriyor, veriştiriyor. Neredeymiş böyle bir pazar? Her taraf gül olsun kime satacaksın? 'Neden oraya satıyoruz, kendimiz yapalım' diyorlar. Buyursunlar yapsınlar, biz onlara verelim. Sanayisinin yüzde 95'i Fransa'da. Amerikalı firma var, yeri Fransa'da. Adam oraya büro açmış, orada alım yapıyor. Arabistan'a, Suriye'ye gül yağı gider. Onlar bizim için cep harçlığı. Bir iki kilo gülyağı satmakla olmaz. Toptan satış önemli" dedi.

ÇOK ÜRETMEK YETMEZ
Çok üretmekle çok para kazanılamayacağının altını çizen Mahmut Demir, "Avrupalılar yıllardır çok üretmekle çok para kazanmazsınız diyorlar. Gülyağı üreten firmalar kendi bahçesini oluşturuyor. Yarın çok üretim olursa ne yapacağız. Kasım ayında Bulgaristan'a gittik. Çok değişiklik var. AB destek veriyor. Tarlalar çok büyük. Fabrika tarlaların ortasında. Nakliye maliyeti yok. Orada disiplin var. Biz bunlara alıştık. Bir avantajımız var köklü bir kurum olmamız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülbirlik'ten Fransa seferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN