Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tamamından şikayetçiyiz

Engellilerin kullanımına uygun olmayan şehiriçi otobüs ve dolmuşların trafikten men edilmesi için verilen süre dün doldu. Antalya'da yüzlerce toplu ulaşım aracının trafikten çekilmesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 8.7.2013
Engellilerin kullanımına uygun olmayan şehiriçi otobüs ve dolmuşların trafikten men edilmesi için verilen süre dün doldu. 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun Geçici 3'üncü maddesine göre hizmet veren toplu ulaşım araçlarının büyük çoğunluğunun trafikten çekilmesi gerekiyor. Antalya'da da engellilerin kullanımına uygun olmayan toplu ulaşım araçlarının trakten men edilmesi için tek bir şart var, o da 'şikayet edilmesi'. SABAH Akdeniz olarak, engellilerin kullanımına uygun olmayan toplu ulaşım araçlarının şikayetçiyiz ve yetkilileri yasayı uygulamaya davet ediyoruz.

SON TARİH 7 TEMUZ'DU
Belediyelerin şehir içinde kendileri tarafından yürütülen ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişebilirliğine uygun olarak düzenlemeleri için tanınan süre dün doldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca hazırlanarak uygulamaya konulan 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun Geçici 3'üncü maddesinde yer alan, "Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirler alır. Mevcut ve özel toplu taşıma araçları, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir" hükmü gereği, kanunun yürürlüğe giriş tarihi olan 7 Temmuz 2005'ten itibaren 7 Temmuz 2012 tarihine kadar mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için erişebilir olması gerekmekteydi. Daha sonra Resmi Gazete'de yayımlanan bir kararnamede yer alan hükümle "yedi yıl" ibaresi "sekiz yıl" olarak değiştirildi. Böylece otobüs ve minibüslerin 7 Temmuz 2013'e kadar engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi gerektiği kanunla hükme bağlandı. Yasaya göre; toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde engelli rampası ile hizmete sunulması gerekiyor. Dünden itibaren şikayet olması halinde engelli rampası bulunmayan toplu ulaşım araçlarının çalışma ruhsatları iptal edilecek ve bu tarihte esnafın tekrar ruhsat alması gerekecek. Antalya'da 547 adet AB plakalı midibüs, 10 adet ternimal otobüsü, 150 adet halk otobüsü ile 63 adet yeni otobüs ve 40 adet kırmızı otobüs bulunuyor. Antalya kent içinde hizmet veren bu toplu ulaşım araçlarından 63 yeni otobüs ile 40 kırmızı otobüs dışındakilerin dünden itibaren engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi gerekiyordu.

SORUNLAR İNCELENECEK
Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Kararavural, "Toplu ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesiyle için verilen süre doldu. Araçların standartlarıyla ilgili çalışma yapmayı düşünüyoruz. Sadece toplu taşımayla ilgili değil, kamu ve özel alanların erişilebilirliği ile ilgili sorunları inceleyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tamamından şikayetçiyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN