Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Tokat gibi yanıt!

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Kalkınma Bakanlığı'nın 2013 Yatırım Programı dahilinde hazırladığı "Kamu Yatırımlarının İllere Göre Dağılımı" listesi yayınlandı. Liste, çok çarpıcı bir gerçeği de gözler önüne serdi. Kamu yatırımlarında ilk 10 sırada, 3 CHP'li belediyenin yönetimindeki iller de yer aldı.
Bu sonuçlar, Merkezi Hükümetin kamu yatırımlarının adil ve yerinde olduğunun göstergesi olarak kabul edilmelidir. Yine, Merkezi Hükümet, parti ayrımı yapmaksızın bir değerlendirmede bulunmuştur.
Şimdi, 10 il içinde 3 CHP'li belediyenin olduğu illerin durumunu iyi okumak gerekir. Çünkü CHP'nin engelleme ve yaptırmama virüsünün, Merkezi Hükümeti etkilemediği de, belirlenmiştir.
Buna göre, Kamu Yatırımlarının İllere Göre Dağılımı listesinde bizi direkt ilgilendiren, Antalya'nın da bu iller arasında yer almasıdır.
Ve bir gerçeği de yansıtmaktadır. Esasında 'yansıtmak' sözcüğü Antalya için yeterli değildir, 2009 Mart'ından bu yana sürekli engellendiğini öne süren Büyükşehir Belediye Başkanının doğruları söylemediğini ortaya çıkarmıştır.
Belediyenin başındaki zat, göreve geldiği günden itibaren, CHP'nin engelleme ve yaptırmama virüsünün kronik taşıyıcısı olması hasebiyle, Antalya'da taş üstüne taş koymadığı gibi, kente yapılacak Kamu Yatırımlarının İllere Göre Dağılımı listesinde olmayan yatırımları da, değişik bahanelerle engellemiştir. Örnekleri saymakla bitmez. 4.5 yıldır yaza yaza biz bıktık ama, malum şahıs engelleme teranelerinden bıkmadı.
Bir başka açıdan bakarsak, Kalkınma Bakanlığı'nın Yatırım Programı, CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı'nın, Antalya'da Merkezi Hükümetin yaptığı yatırımlar dışında 20'şer 30'ar metrelik makyajlarla durumu idare ettiğini de su yüzüne çıkarmıştır.
Bir de, geçmiş dönemlerde yapılan yatırımları kendi dönemi ile bağdaştırma çabalarını da, ortadan kaldırmıştır. Mesela, son günlerde 'arıtma' konusunda yaptırdığı bilboardların, konunun çaresizlikten kaynaklanan nafile çabaları olduğu gibi… Antalya'ya ilk biyolojik arıtma tesisi Bekir Kumbul tarafından Hurma'da yapılmıştır. Menderes Türel zamanında ise ikinci tesis inşa edilmiş, kapasite iki misline çıkmıştır.
Türel bununla da yetinmemiş, kentin doğusuna, Lara'ya Avrupa'nın en iyi tesisleri olarak kabul edilen ikinci arıtma tesisini kurmuştur.
1 milyon nüfusa hizmet veren tesis, 1.5 milyon kapasiteye kadar da artırılabilecek düzeydedir. Malum şahsın hiçbirinde dahli yoktur.
Bu sadece büyük bir örnek… Daha Kalekapısı'na Attalos Heykeli'nin önündeki 2008'de yapılan havuzun başına 2012 yazmaları gibi gülünç olanlarından bahsetmiyorum bile… Değerli okuyucular; Kalkınma Bakanlığı'nın listesi malum şahsın engelleniyorum feryadına tokat gibi yanıt olmuştur.
Aslında bu zat engellenmemektedir, önünde engel yoktur. Kendisi yolunu şaşırıp sık sık tökezlediği için önünde engel var sanmaktadır. Bir de buna genlerindeki CHP'nin engelleme ve yaptırmama virüsünü ekleyin, Antalya'nın 4.5 yılda neler kaybettiği ortaya çıkar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Tokat gibi yanıt!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN