Helen duvarlarıyla UNESCO listesine

Myra'nın Roma tiyatrosu zemininde Helen dönemi tiyatrosunun duvarlarının ortaya çıkması, bölgenin UNESCO listesi adaylığında elimizi çok güçlendirdi

Giriş Tarihi: 14.7.2013
UNESCO geçici listesindeki Kekova, Myra antik kenti ve Noel Baba Kilisesi'nin kalıcı listeye alınması çalışmaları yapılırken, Roma dönemi Myra tiyatrosunun Helen dönemi tiyatrosunun üzerine yapıldığı keşfi, elimizi güçlendirdi. Myra-Andiake kazılarının ilk yıllarında ortaya çıkartılan sinagog, şapel gibi kültür varlıklarıyla dünyanın dikkatini çeken Demre, Antalya'nın ilk UNESCO bölgesi olmakta en güçlü adaylığını yeni keşiflerle daha da sağlamlaştırıyor.

ANADOLU POMPEİSİ

Yaşı 1800 olan 11 bin kişilik bölgenin en büyük tiyatrosunun, İsa'dan önce Helen döneminde yarı büyüklüğündeki tiyatronun üzerine yapılmış olduğunun keşfedilmesi, arkeoloji açısından çok önemli buluyor. Yaptırdığı arkeojeofizik çalışmada ilçenin 4-10 metre alüvyon altındaki antik kent kalıntılarını ispatlayan kazı başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, bölgeyi Anadolu'nun Pompei'si olarak nitelendirmişti.

HELEN DÖNEMİ KALINTISI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi adına 2009 yılından bu yana kazıları yöneten Çevik, "Tiyatronun kurtarılma çalışmasına yönelik iç galerilerde kazılar yaptık. Helenistik döneme ait tiyatro duvarı ortaya çıkınca müthiş sevindik. Çünkü klasik, Roma ve Bizans dönemlerinden pekçok önemli kalıntıyla tanınan bölgede Helen dönemine ait bir bulgu ilk kez ortaya çıktı. UNESCO'nun Kekova ile doğal güzellik statüsü ve bu müthiş keşifle kültürel statüde başvurulan Myra ve Noel Baba Kilisesi paketi daha güçlü bir aday oldu. Adriake ve Likya Müzesi'nin de eklenmesiyle, bölgenin UNESCO'nun kalıcı listesine gireceğine inanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Helen duvarlarıyla UNESCO listesine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN