Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazılar bilimsel kurula takıldı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arıcı, arkeolojik kazıların ruhsatlarının verilmemesinin nedenini, bilimsel kurul çalışmasının gecikmesiyle açıkladı

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Antalya Arkeoloji Müzesi başkanlığındaki ve birkaç üniversitenin kazıları dışındakilere ruhsat ve ödenek verilmemesinin nedeninin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün (KVMGM) bilimsel kurul çalışmasının geç kalması olduğu açıklandı. Perge antik kentini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, KVMGM Genel Müdürü'nün değişmesi ve bilimsel kurul raporunun beklenmesi nedeniyle geç kalındığını açıkladı.

İLERİDE TELAFİ EDERLER
Kamu kurumlarında devamlılık var olduğunu ama genel müdürün değiştiğini belirten Arıcı, "Yeni genel müdür ve ekibi çalışma içinde. Onlar bilimsel kurul ile birlikte çalışmaları yeni neticelendirip Bakanlığa sundular. Bilimsel kuruldan da bazı konularda görüş alınması gerekiyordu, bu yüzden gecikme oldu. Sonraki aşamalarda bu gecikme kapatılır. Bakanımız ile görüşme halindeyiz. Endişelenecek bir şey yok. İzinler çıkınca ödenekler de serbest bırakılır" diye açıklama yaptı.

KAZI BAŞKANLARI DA ARIYOR

Fransa ve İstanbul'daki bilim adamlarının Demre'ye gelmek için ruhsat beklediği Myra Kazısı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik'in de kendisini arayıp bu konuyu sorduğunu anlatan Arıcı, ruhsatlar çıkar çıkmaz ödeneklerin önünün açılmasında hiçbir sıkıntı olmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazılar bilimsel kurula takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN