Burdurlu mucit çiftçiye umut

Paket Yükleme Ahtapotu isimli balya yükleme makinesi icat eden Burdurlu tornacı çiftçilerin zaman ve para tasarrufunun önünü açtı

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Burdur'un Gölhisar'da yaşayan tornacı Emin Altınok, kendi olanakları ile 'balya yükleme makinesi' yaparak patentini aldı. Yaklaşık 15 yıldır torna ve kaynak işleri yapan 55 yaşındaki Altınok, çiftçilerin tarladan balya yükleyecek ve indirecek işçi bulmakta sıkıntı çekmeleri üzerine çalışma başlattı. Altınok, traktöre monte ettiği ve hidrolik kol yardımıyla en fazla 200 kilogram kaldırabilen "paket yükleme ahtapotu" adını verdiği yeni bir araç icat etti.

HEDEFTE İHRACAT VAR

Altınok, makineyi insan elinin yapısından ilham alarak yaptığını söyledi. Altınok, kendi yaptığı makinenin ise elle kumanda edilebildiğini kaydetti. Makineyi 6-7 aylık bir çalışma sonucunda yaptığını, hem ekonomik hem pratik hem ucuz hem de güzel bir cihaz olması ve her traktöre kolaylıkla kısa sürede monte edilebilmesi nedeniyle oldukça beğeni topladığını dile getiren Altınok, "Makineyi tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsüne müracaat ederek patentini aldım. Bu makine Türkiye ve dünyada tek. Tanıtımını yaparak ihraç etmeyi hedefliyoruz" dedi. Paket yükleme ahtapotunu satın alan çiftçilerden Ramazan Ergün ise, makinenin fiyatının, işçi yevmiyesine göre daha uygun olduğunu anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdurlu mucit çiftçiye umut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN