Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta afet bölgesi

Isparta'da yağan sağanak sonrası 'birinci derece afet bölgesi' kararı çıktı. Belediye Başkanı Günaydın, 18'i ağır hasarlı 280 evin baskına uğradığı afetin zararının karşılanacağını bildirdi

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Isparta'da 3 gün boyunca aralıklarla etkili olan sağanak sonucu çok sayıda işyeri ve evi su bastı. Yapılan incelemelerin ardından Isparta'nın Başbakanlık tarafından Birinci Derece Afet Bölgesi ilan edildiği açıklandı. Afet kararının alınmasında etkili olan önceki günkü son yağışta su dolan Özkanlar Kavşağı Alt Geçidi, araç trafiğine kapatılmış. şehrin ana caddelerinde biriken su nedeniyle araçlar ilerlemekte zorlanmış ve kent merkezindeki birçok ev ve Sanayi Sitesi'nde çok sayıda işyeri sular altına kalmıştı.

50 KİLO YAĞDI

Birinci Derece Afet Bölgesi kararını açıklayan Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, yağmur sonrası yaptıkları araştırmada 1 saat içinde metrekareye 50 kilo yağmur düştüğünü tespit ettiklerini ve bunun da felakete yol açtığını ifade etti. Günaydın, "Şehri iyice inceledik. İstanbul yolu, Davraz mahallesi çevre yolu, Gülcü mahallesi, Hisar mahallesi en çok darbe gören yerlerdi. Hatta bazı bölgelere metrekareye 50 kilo yağış düştüğü tespit edildi. Hiçbir alt yapı buna dayanamaz. Ve bu yağmur yarım saatte, bir saatte düştü. Bu bir afetti. Bunu önleyebilmek için şehir altında büyük delhizler açmamız gerekiyor. Bundan kastım kamyonun ciplerin geçtiği tüneller" dedi.

EN SON 35 YIL ÖNCE

Günaydın, bunun yanında su basan evlerin tamamının ruhsatsız, kaçak yapı olduğunun ortaya çıktığını belirterek, "Bunu önleyemiyoruz ama bundan sonra çok sert davranacağız. Resmen insanlar çukurda yaşıyor. Aklınca 'yer kazandım' diyor. Ne kazandın sen mahvettin her şeyi. Bu afet 35-40 senede bir geliyor. Meteoroloji açıkladı. 35 sene önce olmuş. İnşallah böyle bir afeti bir daha Allah şehrimize vermesin" diye konuştu. Yaşanan afette 280 evi su bastığını bunlardan 18'inin ağır hasar aldığını belirlediklerini açıklayan Günaydın, "Aslında bu afet sayesinde nerelerin zayıf olduğunu, nerelerin dayanamadığını da görmüş olduk. Bir yerde bizim için iyi oldu. Eğer çalışmasaydık en az bin evi su basardı. Evi zarar gören arkadaşlarımızın da zararlarını karşılayacağız" dedi.

ŞERDEN HAYIR ÇIKACAK
Afet bölgesi ilan edildikten sonra kendilerinden dosya istendiğini açıklayan Günaydın, "Dosyayı da gece hazırladık gönderdik. 700 bin TL'nin üzerinde afet zararı çıktı. Artık devlet para verir mi vermez mi bilmiyorum. Ama devlet bize siz afete uğradınız dedi. Bize telefonla ulaştılar. Sadece bu memnuniyet verdi bana başka bir şey yok. Bu afet bize ders oldu. Bundan sonra ona göre çalışacağız. Şer hayır olacak inşallah" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta afet bölgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN