Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorunlara 'Kök'ten çözümler

Giriş Tarihi: 21.7.2013

CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök, Akaydın'ın makamına gelen hacize, Yıldıray Sapan'ın tepki gören 'tweet'ine ve başkan adaylarının hangi yöntemle seçileceğine yönelik açıklamalar yaptı

CHP Antalya İl Başkanlığı koltuğunda 14 aydır oturan Devrim Kök, yerel seçimlerde adayların belirlenmesi ile ilgili 'ortak akıl'ı kullanacaklarını söyledi. CHP'de bir sistem oluşturmaya çalıştıklarını belirten Kök, "Siyasette kahramanlar değil, sistemler kalıcıdır. Sistemimize uygun arkadaşlarla yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu. Kök, CHP'deki iç çekişmeler için ise "Göreve gelmemizden önce belediye başkanlarının kendi aralarında ve il başkanıyla ciddi sıkıntıları vardı. Şimdi belediye başkanlarımızın üçünü de aynı arabaya bindirip etkinliklere götürebiliyoruz" dedi. Kök, Milletvekili Sapan'ın Başbakan Erdoğan'ın kızı ile ilgili tweeti için ise "Siyasette sistem eleştirilir. Kişilerin yaptıkları eleştirilir. İnsanların özel yaşamlarına girilmesini, siyasi anlayışıma göre doğru bulmam. Siyaset seviye işidir" diye konuştu
Göreve geleli 14 ay oldu. Bu süre içinde neler yapıldı?
Kimseyi ötekileştirmeden, insan odaklı siyaset yapma isteğimizi ortaya koyduk. Biliyorsunuz siyasetin en önemli malzemesi insan. Siyaset senin gibi düşünmeyen insanları ikna etme sanatıdır. Sürekli sizin gibi düşünen insanlara yönelik çalışma yaparsanız, kitle partisi olmaktan uzaklaşırsınız. Biz CHP'nin kitle partisi olduğunu biliyoruz. Antalya'da da bu anlamda ciddi çalışmalar yaptık. Hiç kimseyi, inancına, etnik kökenine göre ayırmadık. Hiç kimseye ön yargımız olmadı. Birileri sakallı, birileri başörtülü diye düşünmeden, herkese el uzattık ve ciddi bir mesafe kaydettik. Önceden farklı partilere oy vermiş insanların da CHP'ye yöneldiğini gözlemledik. Çünkü insanlara neden AKP'ye oy verdiniz demeyi uygun bulmuyorum. İnsanlar o dönemde öyle düşünmüş olabilirler. 10 yılı aşkın süredir ülkeyi yöneten siyasi bir iktidar var. Bu süre AKP'yi tanımak için yeterlidir.
Antalya örgütünde neler değişti?
Göreve geldiğimizde, önce binayı yeniledik. Daha çağdaş, çalışılabilecek, siyasi karargaha dönüştürebileceğimiz bir bina yaptık. CHP Antalya'da, sadece AKP'nin yaptığı işlere muhalefet eden bir parti görünümünden uzaklaştı. Gündemi belirleyen bir parti haline geldi.
Belediye başkanlarınız, sizden önce birbirlerine çok uzaktılar. Şimdi durum nedir?
Başkanların kendi aralarında ve il başkanıyla ciddi sıkıntıları vardı. Büyükşehir meclisinde, hiç hoş olmayan şekilde, partiyi sıkıntıya sokacak gündemler oluşuyordu. Özellikle il başkanının görevi koordinasyonu sağlamaktır. Hem belediye başkanları arasındaki, hem de vatandaşın partiye bakışının olumlu olması için bir takım girişimlerde bulunmalıdır. Uzun süredir atıl bırakılan bir şey vardı. Parti kültürünün öne çıkması. Biz bunu sağladık. Ben değil biz diyen bir örgüt anlayışı sergiledik. Hiç kimse CHP'nin üstünde değildir. CHP varsa bizler varız. Dolayısıyla, hiçbir belediye başkanı, hiçbir milletvekili, hiçbir örgüt yöneticisi, CHP'nin üstünde değildir. Şimdi belediye başkanlarımızın üçünü de aynı arabaya bindirip etkinliklere götürebiliyoruz. Bir sistem oluşturmaya çalıştık. Siyasette kahramanlar değil, sistemler kalıcıdır. Sistemimize uygun arkadaşlarla yola devam edeceğiz.
Adaylar nasıl belirlenecek?
Gönlümüzden geçen tamamen sandık. Bunun değişik yöntemleri var. Sandık olabilir, anketler olabilir. İkisi beraber olabilir. Ama bunun yanında şu da olabilir. Mevcut belediye başkanı anketlerde çok iyi çıkar, riske atmanın bir anlamı yoktur, bazı yerler mevcut başkanla devam ediyoruz denilebilir. Milletvekili adaylarımız, kesinlikle sandık yöntemiyle belirlenecek.
Bekir Kumbul çalışıyor. Akaydın ile karşı karşıya geldiler. Bu dezavantajlı bir durum oluşturur mu?
Kendine güvenen, partinin programını özümsemiş herkes aday adayı olabilir. Fakat, aday adayı olan arkadaşlarımıza benim bir tavsiyem var. Mevcutta görev yapan arkadaşlarımızı veya partinin kurumsal yapısını rencide edecek açıklamalarda bulunmak kimseye yarar sağlamaz. Direkt mesafe koyarız. Görevdeki arkadaşlarını sıkıntıya sokacak açıklamaları doğru bulmuyorum. Bir kavga, gürültü, herhangi bir tartışma yoktur. CHP'de birlik bütünlük, hiç olmadığı kadar sağlanmıştır. CHP, hangi adayla yola devam edeceğini ortak akılla, toplumsal mutabakatla belirleyecektir.

Çalgı çengi değil, kültür etkinlikleri
Son günlerde Antalya gündemini, Akaydın'ın odasına yapılan haciz doldurdu. Ak Parti'den "50 milyon lira festivale harcıyorlar. Ama borcu ödemeyip, hacizle şov yapıyor " eleştirisi geldi. Bu konudaki görüşünüz nedir?
Bir defa Mustafa Akaydın göreve geldiği günden beri bir takım sıkıntılarla boğuşuyor. Buna rağmen çok başarılı bir belediye başkanıdır. Örgüt olarak memnunuz. Halkın da memnun olduğunu çıkan anket sonuçlarından görüyoruz. Eski dönemden alacağı olan şirketler, ne hikmetse o zaman alacağını tahsil etmek için girişimde bulunmayıp, Akaydın göreve gelir gelmez, kapıda kuyruk oluşturuyorlar. Onların çalgı çengi dediği olaylar, kültürel etkinliklerdir. Eleştirilen festivaller, eski dönemin 3'te biri harcamayla yapılıyor.

Siyasette 'seviye' korunmalı
Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'ın gündem oluşturan tweetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
CHP'nin il başkanı olarak bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. Ancak siyasi anlayışıma göre şunu söyleyeyim. Kim olursa olsun. Sistem eleştirilir. Kişilerin yaptıkları eleştirilir. Ama insanların özel yaşamlarına kadar örnekler verilerek yapılmasını, siyasi anlayışıma göre doğru bulmam. Siyaset seviye işidir. Mecliste bu tür olayların olması hoş değil. Siyaset kurumunun bu kadar yıpranıyor olması, insanlarda siyasetçilere karşı güvenin azalıyor olması, bence bu tür davranışlar yüzünden. Bunlar olmamalı.

Ortak Akıl Platformu
CHP'de ne tür yenilikler var? Parti sadece 30 kişiyle yönetilen bir kurum olmaktan çıktı. Partinin kademelerinin dışında da komisyonlar kurarak, halk kitlelerinin tümünün temsil edilmesini sağladık. Sivil toplum örgütleri ve hemşehri dernekleriyle ilişkiler kurulmasını sağladık. Türkiye'de ilk kez bir kent meclisi oluşturduk. Ayda bir toplanıyoruz. Buna Ortak Akıl Platformu diyoruz. Çözüm önerileri üretip, sonuç bildirgesi hazırlıyoruz.

ÖNER ŞAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorunlara 'Kök'ten çözümler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN