Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cep marketler esnafı bitiriyor

Mahalle aralarında açılan cep marketlere tepki gösteren Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Buhurcu, AVM içlerine açılan fırınların yasalara aykırı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Mahalle aralarına açılan cep marketlerin küçük esnafı bitirdiğini söyleyen Fırıncılar Odası Başkanı Musa Kazım Buhurcu, bu tür marketlerin ekmek üretimi yapması için gerekli kriterleri taşımadığını söyledi. Yönetmelikte gıda bölümleri bin metrekareden büyük olan AVM'lerde faaliyet gösterecek fırınlar için bağımsız bölüm aranmadan ruhsat verilebilir şeklinde bir ibare bulunduğunu ve bu fırınların ekmek ve pasta üretimi için ayrı ayrı ruhsat almak zorunda olduklarını belirten Buhurcu, cep marketler içerisinde de açılmaya başlanan fırınların mevzuata uygun olmadığını iddia etti.

YÖNETMELİKLERE AYKIRI

Cep marketlerin içerisinde fırın olması için mevcut binanın bağımsız olması gerektiğini söyleyen Buhurcu, "Mahalle aralarındaki küçük cep marketlere AVM gibi ruhsat vermeye kalktılar. Ama yönetmelikte sanayi bölgeleri ve mesken amaçlı kullanılmayan bölgelerde kurulabilir denmiş. Eğer bağımsız bir bina varsa, marketlerde fırın kurulmasında bir engel yok. Oralarda metrekare kısıtlaması da yok. Ama yanında, üstünde mesken olmayacak, bitişiğinde bina yer almayacak. Bağımsız bina şeklinde olduğu takdirde yapılabilir. Bu konuda sorunlar yaşıyoruz. Bu tip yerleri tespit edip, dava açtık. Büyük AVM'ler ile bu konuda her hangi bir sorunumuz yok. Onlar yasal şartlara uygun ama bu cep marketler ile ilgili sıkıntıyı bir türlü aşamadık" dedi.

'GELECEĞİMİZ KARANLIK'

Fırıncıların da diğer küçük esnaf gibi cep marketler karşısında günden güne eriyip gittiğini ifade eden Buhurcu, "Her geçen gün fırıncılık eriyor. Şu andaki gidişat bizim geleceğimizin çok karanlık olduğunu gösteriyor. Esnafı büyük AVM'lerin bitirdiği söyleniyor. Bana kalırsa esnafı küçük cep marketler bitirdi. Bir mahalleye her hangi bir isimde cep market açılırsa, rakipleri de hemen onun yakınlarına yeni bir market açıp, rekabete başlıyor. Bu hızlı yapılanma ve kendi aralarındaki vahşi rekabet küçük esnafı bitiriyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cep marketler esnafı bitiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN