Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karain Havaalanı'na yeni işlevler geliyor

Karain Havaalanı pistinin uzatılması çalışmaları başlayınca, AOSB'deki fabrikaların kargoları ile Döşemealtı Hipodromu'nda yarışacak atların bu havaalanı üzerinden taşınması gündemde

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Türk Hava Kurumu'nun (THK) havacılık eğitim merkezi haline getirdiği Karain Havaalanı'nın pisti, yangın uçakları için 500 metre uzatılmaya başlanınca Antalya'da yarışacak atların da buradan taşınması amacıyla 500 metre daha uzatılması gündeme alındı. Antalya Havalimanı'nın yoğunluğunu azaltmak ve yangın söndürme uçaklarının Antalya'da 365 gün bulundurulması adına çeşitli kamu kurumlarının desteğiyle, pist 500
metre uzatılmaya başlandı. Tesfiyesi tamamlanan pistin devamının özel asfalt kaplama ihalesi iki ay içinde yapılacak.

PİSTİN İŞLEVİ ARTACAK

THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş'in pisti modernleştirme çalışmasının Döşemealtı Hipodromu'nda yarışmak üzere her hafta getirilecek atlar için Karain'in kullanmasını önerildi. Ancak bunun için pistin bir 500 metre daha uzatılması gerekiyor. Yüceliş de şehir içindeki bir yola göre 100 kat maliyetli olan pist yapımında kamunun destek vermesi durumunda buna hazır olduklarını söyledi.

2 BİN METREYE ÇIKARILACAK

Yüceliş, havacılık için elverişli bölgenin hak ettiği değeri bulması için her türlü görüş ve desteğe açık olduklarını söyledi. Yapıldığında 1000 metre olan ve 500 metre daha uzatmalarıyla 6 ton su taşıyan amfibik yangın uçaklarıyla birlikte özel iş jetlerinin de kullanabileceğini vurgulayan Yüceliş, hipodrom için 2 bin metreye uzatılmasıyla küçük yolcu uçaklarının da iniş kalkış yapabileceğini müjdeledi.

FABRİKALARA HIZLI KARGO

Yüceliş, buraya havacılık kursiyerlerinin eğitim ve konaklama ihtiyacını karşılayacak 3 katlı bina, yakıt ikmali ve dev bir hangar yapılacağını duyurdu. OSB'deki fabrikaların küçük kargo uçaklarıyla hızlı ulaşımını buradan sağlayabileceğini belirten Yüceliş, işadamlarının da jetleriyle hızlı ulaşım sağlayabileceğini söyleyerek pistin diğer faydalarını da anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karain Havaalanı'na yeni işlevler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN