Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylünün su çilesi

Su ihtiyaçlarını 3 kilometre uzaklıktaki başka bir köyden temin etmeye çalışan Söğütçük köyü halkı, her gün tankerlerle, bidonlarla evlerine su taşıyor. Yeni kaynak umudu zayıf

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Antalya'da köylerindeki şebeke suyunun yetersiz olması nedeniyle su ihtiyaçlarını 3 kilometre uzaklıktaki farklı bir yerleşim yerinden temin etmeye çalışan köy halkı, her gün tankerlerle, bidonlarla evlerine su taşıyor. Antalya merkeze 40 kilometre uzaklıktaki Söğütçük köyünün en büyük sorunu su. Şebeke suyunun yetmediği 250 hanelik köy, su ihtiyacını 3 kilometre uzaklıktaki başka bir yerleşim yerinden tankerlerle, bidonlarla taşıyarak gidermeye çalışıyor.

ÇEŞME SUYUNA HASRET
Köy sakinlerinden Hatice Acar, 63 yaşında olduğunu belirterek, çocukluğundan beri köyde su sorunu yaşandığını söyledi. Bir gün olsun çeşmelerinden su akmadığını belirten Acar, "Cennet gibi vatanda susuz yaşıyoruz. Herkesin evinde çeşmeden su akıyor, bizim köyde ise insanlar sularını bidonlarla başka yerlerden taşıyor. Teknoloji ilerliyor, yaşam kalitesi düzeliyor, İnsanlar daha rahat ortamda yaşıyor ama biz bir çamaşır makinesini bile çalıştıramıyoruz. Çünkü su yok" dedi.

BU BİZE REVA MI?

Safiye Babacık ise 15 yıl önce gelin geldiği köyde susuzlukla tanıştığını belirterek, "Yemek pişireceğiz, sebze yıkayacağız, tuvalete gireceğiz, banyo edeceğiz, çamaşır, bulaşık yıkayacağız... Su lazım ama biz taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz. Arabası, tankeri, el arabası olmayanlar elleriyle 3-4 kilometre uzaktan su taşıyor. Bu bize reva mı" diye konuştu.

YENİ KAYNAK UMUDU YOK
İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Dairesi ile Tarım ve Altyapı Hizmetleri Dairesi Başkanı Mesut Aksoy, Söğütçük köyüne uzun yıllar önce Kargın köyünde açılan sondajdan su verildiğini ancak uzak olması nedeniyle yeterli gelmediğini belirtti. Bu durumdan köy halkının şikayetçi olduğunu dile getiren Aksoy, köy halkının daha kısa bir yerden su ulaşımının sağlanmasını istediğini kaydetti. Birkaç kez bölgeye yakın yerlerde sondaj çalışmaları yaptıklarını ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını kaydeden Aksoy, "Şimdilik Söğütçük köyüne Kargın köyünden su veriyoruz. Söğütçük'te sondaj devam ediyor. Yeni bir sondaj için etüt çalışması yapıyoruz. Belirlediğimiz bir yer var ama çok umutlu değiliz. Suyun çıkmasını temenni ediyoruz" dedi.

SU, ALTINDAN DAHA DEĞERLİ
Köy sakinlerinden Nurettin Parlakay da köy 50 hane olduğu dönemde su hattı getirilen köyün şimdi 250 haneye ulaştığını, mevcut şebekenin yetersiz kaldığını belirtti. Sorunun aşılması için ilgili kurumlara başvurduklarını ancak sadece teselli aldıklarını ifade eden Parlakay, "Burada su altından daha değerli. Altın kuru demir, yenilmez, içilmez. Bize su lazım. Bu yaşta su taşımanın mücadelesini veriyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylünün su çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN