Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizden devlet sanatçısı çıktı

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Muğla'nın Fethiye ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan Tunahan Uysal isimli esnaf, 5 yıl önce krizle mücadele edebilmek için çarık üretmeye başlayınca Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın zanaatkarı oldu. Bakanlık desteği ile artık Uysal, yurt içi ve yurt dışı fuarlarında Türkiye'yi tanıtacak. Çin malı ayakkabıların piyasada 5-10 TL'ye satılması küçük ölçekli ayakkabıcılar kadar tamircileri de zora soktu. İnsanların yırtılan ayakkabılarının yerine ucuz ayakkabı aldığını ve tamire getirmediğini söyleyen ayakkabı tamircisi Uysal, Çin krizini aşmak için çarık üretmeye başladı. Çinlilerin yapamadığı Çarık'ı yaparak hem Türk kültürünü yaşattığını, hem de bozulan işlerini yeniden yoluna koyduğunu anlatan Uysal, işlerinde gözle görülür artış olduğunu söyledi.

OTELLERE ÜRETİYOR

Bölgedeki otellerin Yörük kültürünü yansıtan programlar yapması ve halk oyunları oynayan animasyon gruplarının artması nedeniyle işlerinin iyiye gittiğini ifade eden Tunahan Uysal, yılda 150-200 çarık üretip, sattığını kaydetti. Tanesini 70- 80 TL arasında sattığı çarıkları siparişle ürettiğini vurgulayan Uysal, "Antalya, Burdur, Isparta, Muğla ve Denizli illeri Yörük kültürünün ağırlıklı yaşandığı yerlerdir. Yazın festival döneminde bu bölgelere çok sayıda çarık üretip satıyorum. Ayrıca otellerin müşterilerine sunduğu Türk gecelerinde kullanılan çarıkları da yine ben imal ediyorum" dedi.

FUARLARA KATILACAK

Eskimeye yüz tutmuş bir mesleği yeniden hayata geçiren Uysal, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatkarı oldu. Bakanlık tarafından gönderilen bir yazı ve kendisine çıkartılan kartla Uysal, yurt içi ve yurt dışındaki fuarlara katılarak Türkiye'yi tanıtacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizden devlet sanatçısı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN