Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel İdare, tarihi eve sahip çıkıyor

Işıklar'daki Öğretmen Evi, tarihi misyonuna uygun olarak Özel İdare tarafından restore ediliyor

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Mülkiyeti Antalya İl Özel İdaresi'ne ait Işıklar'daki Öğretmen Evi, tarihi misyonuna uygun olarak restore ediliyor. Yenilenecek tescilli binada halen yıkım, söküm ve raspa işlemleri yürütülüyor. Cumhuriyet'in kuruluşundan önce inşa edilen tarihi binanın Antalyalı Rum tüccar Danilidis'e ait bir malikane olarak hizmet verdiği ve o dönemde genellikle paşalar, politikacılar ve subaylar tarafından kiralandığı ifade edildi.

ÖZGÜN RESTORASYON
Özgün mimarisi dikkate alınarak Antalya İl Özel İdaresi tarafından restorasyonu yapılan tarihi bina 1984'den 1995 yılına kadar Antalya Öğretmenevi olarak kullanılmış daha sonra da Merkez Öğretmenevi'ne bağlı Öğretmenler Lokali olarak hizmet veriyordu.

YIKIM, SÖKÜM VE RASPA

Antalya Valiliği'nce 2012 yılında Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına ait Katkı Payı Ödeneği'nden ayrılan bütçe ile restorasyonu yapılmakta olan tarihi binada şu ana kadar Koruma Bölge Kurulu kararı gereğince; yıkım, söküm ve raspa işlemlerinin sürdürüldüğü ifade edildi. Yıl sonuna kadar devam etmesi ön görülen çalışmalar sonucunda tescilli binanın ilk yapıldığı dönemin özelliklerini yansıtacağı gibi tüm Antalya'ya hizmet vermesi hedeflendiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel İdare, tarihi eve sahip çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN