Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek sezon artık o kadar yüksek değil

Temmuz ayında, Haziran ayına oranla artış beklenen ölçüde gerçekleşmedi. Bu duruma en çok Temmuz ve Ağustos aylarında fiyatların yüksek olması etkili oldu

Giriş Tarihi: 23.7.2013
En yüksek turist sayılarına ulaşılan Temmuz ve Ağustos dönemi, Antalya'da beklentilerin altında kaldı. Yıllık ortalamalara göre, gelen turistlerin yüzde 33'ünün Antalya'yı ziyaret ettiği Temmuz- Ağustos döneminin bu yıl payı düşüyor. 1-18 Temmuz döneminde gelen turist sayısı 1 milyonu aşarken, aylık bazda geçen yıla oranla ise yüzde 1 düşüş yaşandı. Ağustos ayında da aynı seviyenin sürmesi bekleniyor.

GERİLEDİ

Haziran ayında ise aylık bazda yüzde 6 artış yaşanmıştı. Yıllık artış da Temmuz ayıyla birlikte yüzde 7'den, yüzde 6'ya geriledi. Bu yıl Temmuz ayında, Haziran ayına oranla artış ayın ilk 18 günü itibariyle yüzde 6,2 seviyesinde oldu. Geçen yıl Temmuz ayındaki artış Haziran ayına oranla yüzde 16 seviyesindeydi. Haziran-Temmuz dönemindeki fark son 10 yıldır geriliyor. 2005'te Temmuz ayında Haziran ayına oranla yüzde 33 artış yaşanmıştı.

HAZİRAN VE EYLÜL

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, son yıllarda aylık bazdaki dağılım oranlarında bir değişim olduğunu kaydetti. Haziran ve Eylül aylarının artık daha iyi gittiğini ifade eden Başkan Ayık, "Müşteride böyle bir hareket başladı. Temmuz ve Ağustos ayları yine en yüksek sayı olmayı sürdürecek ancak Haziran ve Eylül'ün payı da artacak" dedi.

FİYAT POLİTİKASI ETKİLİ
Bu durumda fiyat politikasının da etkili olduğunu belirten Ayık, "Kaynak pazarlarda ve iç pazarda okul tatilleri nedeniyle bu dönemde bir yoğunluk var. Talebin yüksek olması tabiki fiyatı da yukarıya çekiyor. Önceki yıllarda dolulukların iyi gitmediği dönemlerde yapılan "son dakika" indirimlerini de bir alışkanlık haline dönüştü. Sıcaklıklarda önemli bir etken. Misafirler, hava sıcaklığının daha düşük olduğu Haziran ve Eylül aylarını tercih etmeye başladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek sezon artık o kadar yüksek değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN