Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kara İnci' böyle istedi

Oğlu Kayra ile atı 'Kara İnci' arasında oluşan bağ, baba Bülent Aydın'ı at çiftliği işletmeciliğine yöneltti

Giriş Tarihi: 24.7.2013
Akdeniz Markaları sayfasında bu hafta, merkezinde 'sevgi' olan bir markayı, Montana At Çiftliği'ni konuk ediyoruz. Montana At Çiftliği'nin temeli Almanya'da 20 yıl önce tanışıp evlenen Mehmet Tekbaş ve Katrin Paulo Tekbaş tarafından insanlara hayvan sevgisi aşılanmak için 2008 yılında atıldı. Ancak Katrin Paulo Tekbaş'ın zamansız vefatı ve ardından Mehmet Tekbaş'ın çiftliğe fazla zaman ayıramaması nedeniyle 2009 yılından itibaren hızlı bir el değiştirme süreci yaşandı.

HİKAYE ÖZÜNE DÖNÜYOR

Bu el değiştirme süreçlerinde yavaş yavaş mekan, kuruluş amacı olan 'insanlara hayvan sevgisi aşılanmak' görevinden uzaklaştı. Mekanın, son işletmecisi ise Bülent Aydın. Aydın'ı bu yola sürükleyen ise oğlu Kayra ve binicilik eğitimi aldığı atı 'Kara İnci' arasında oluşan bağ. Merkezinde sevgi olan bir başka hikaye, Aydın ailesi ve Montana At Çiftliği'nin yollarını birleştirdi. Bir başka deyişle, hikaye tekrar özüne döndü. Bülent Aydın, müteahhitlik firması sahibi bir işadamı. İstanbul'un ardından Antalya'da çalışmalarına başlayan Bülent Aydın'ın yolu, oğlu Kayra'nın binicilik merakı nedeniyle 2013 yılı başında Montana At Çiftliği ile kesişti. Oğlu için biniciliğin küçük bir heves değil, bir tutku haline almasını keyifle izleyen Aydın, ardından, Montana At Çiftliği'nin yeniden el değiştireceği haberini aldı. Aklında oğlu için yeni bir at çiftliği bulmak olan Bülent Aydın'ı, oğlu Kayra ve binicilik eğitimi aldığı atı Kara İnci arasında oluşan bağ, farklı bir yola yönlendirdi. Ve Aydın ani bir kararla çiftliği devralmaya karar verdi.

HOBİ OLARAK BAŞLADI

Hobi olarak başlayan at çiftliği işletmeciliği bir anda öne plana geçti ve Bülent Aydın müteahhitlik işini bırakarak işletmecilik alanına yoğunlaştı. Devir işlemlerinin hemen ardından, Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin bir sosyal proje kapsamında Antalya'ya göç eden ailelerin çocuklarından seçtikleri yaklaşık bine yakın çocuğa binicilik eğitimi verilmesi için Montana At Çiftliği'ni seçmesi de Aydın'ın bu kararını almasında etkili oldu.

5 AYDA 10 BİN ÇOCUK

Anlaşma yapılan kurumları Düşevi Tiyatro Topluluğu takip etti. Ardından Kids Aloud American Kids, Mustafa Adıyaman gibi eğitim kurumları ile yaz okulu programları için ve okulların dış gezi programları için anlaşmalar yapıldı. Ve açılışının üzerinden henüz 5 ay geçmesine rağmen, Montana At Çiftliği'ne gelen ve ata binen çocuk sayısı 10 bini buldu. Bülent Aydın, süreci "Binicilikteki potansiyeli gördüm. Oğlum gibi binicilik tutkunu çocukların ilgisini gördüm. Ve onları profesyonel biniciler olarak yetiştirmek, yarışmalara katılacak seviyeye getirmek benim amacım haline geldi" diye anlattı. Bülent Aydın, şu an için 45 öğrencileri olduğunu belirterek, "Antalya'da binicilik hobi olarak yapılıyor. Biz profesyonel bir hava yakalamak istiyoruz" dedi.

MONTANA'DA AÇIK BÜFE KAHVALTI
Montana At Çiftliği'nde ayrıca haftasonları açık büfe kahvaltı, hafta için ise serpme kahvaltı veriliyor. Gözleme ve bazlamanın yanı sıra, ızgara çeşitleri de sunuluyor. Orman içerisinde atla safari etkinliği de var. Bunun için öncelikle, 1-2 ders at üzerinde eğitim alınması gerekiyor. Montana At Çiftliği, kır düğünlerinin de yeni adresi.

UZMAN HOCALAR ÇALIŞIYOR
Bülent Aydın, hem at hem de binici yetiştiren, biniciliğin profesyonelce yapıldığı bir merkez kurulması hedefi doğrultusunda işinin uzmanı hocalarla anlaştı. Antalya'da farklı at çiftliklerinde çalışarak ismini duyuran Sezgin Şanlı ile İstanbul'dan 55 yıllık tecrübesi ile Antalya'ya gelen Erhan Yücel ve kardeşi Ferhan Yücel bugün Montana At Çiftliği'nde eğitim veriyor.

YAŞ SINIRI YOK
Erhan Yücel, biniciliğe başlamak için uygun yaşın 6-7 olduğunu belirterek, "Çocuklar, 2-3 ayda bilinçli olarak kendi başlarına atlara binebiliyorlar. 1 yıl içerisinde ise profesyonel yarışlara katılabilecek düzeye gelinebiliyor. Ancak binicilik eğitiminde tamamıyla uzmanlaşmak uzun yıllar alıyor" diye konuştu. Biniciliğe başlamak için üst yaş sınırının olmadığını vurgulayan Yücel, "Eğer yeteneklilerse, yetişkinler de binicilikle tanışmalarının ardından, eğitim alarak, 1 yılda yarışlara katılabilirler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kara İnci' böyle istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN