Patronlar karamsar

Giriş Tarihi: 24.7.2013

ATSO'nun meclis üyeleri arasında yaptığı ankette, karamsar bir tablo ortaya çıktı. Ankete göre, satışlar düşerken, maliyet ve kredi kullanımı artıyor. Tahsilat ise en önemli sorun

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Temmuz ayı meclis toplantısında gerçekleşen anket ile meclis üyeleri 2013 yılı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Ankete göre meclis üyeleri gelecekle ilgili karamsar. Satışlar düşüyor, maliyet ve kredi kullanımı artıyor. Sektörlerin ortak sorunu ise tahsilat. Ankete katılan meclis üyelerinin yarısı, satışların geçen yıla oranla "biraz daha kötü" olduğunu düşünüyor. "Çok daha kötü" diyenlerin oranı ise yüzde 17. Ayrıca meclis üyelerinin yüzde 39'u, satışların bu yılın önceki aylarına kıyasla "biraz daha kötü", yüzde 28'i ise "aynı" olduğu görüşünde.

MALİYET ARTIYOR
İşadamlarının yüzde 44'ü, kredi kullanımlarının 2013 yılında arttığını belirtirken, işadamlarının yüzde 77'si alacak tahsilatının geçen yıla oranla "daha kötü" olduğu görüşünde. Maliyetlerdeki artışlarda ise meclis üyelerinin yüzde 78'i, enflasyonun üzerinde bir artıştan bahsediyor. Patronların yüzde 38'i, "Sektörünüzün gelişmesini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna, "ciddi gerileme var" cevabını verirken, yüzde 22'si ise "az gerileme var" görüşünde. Patronların gözünde gelecek aylarda en önemli risk, yüzde 22 ile "faiz oranı artışı" ve "siyasi istikrarsızlık" olarak dikkat çekiyor.

TAHSİLAT EN ÖNEMLİ SORUN

Patronlara göre Antalya'nın en önemli iki sorunu, yüzde 35 ile "ulaşım" ve "imar plansızlığı". İşadamlarının sektörün en önemli sorunlarındaki liste başında ise yüzde 34 ile "alacak tahsilatı" var. Patronların 2013 sonu dolar kuru tahmini 1,95- 1,99 olurken, enflasyon tahmini ise 8-8,9 seviyesinde.

ALİ RIZA AKINCI İSTİFA ETTİ
ATSO'nun yönetim kurulu başkanlığı için son seçimlerde Çetin Osman Budak ile yarışan Ali Rıza Akıncı, meclis üyeliğinden istifa etti. Yerine Hüseyin Eroğlu meclis üyesi oldu. Temmuz ayı meclis toplantısında ayrıca Antalya'nın Kadın Girişimcileri Yarışması'nda dereceye giren yarışmacılar da ödüllerini aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronlar karamsar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN