Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kesme Boğazı'mı

Doğa katliamı uyarısına karşın onay çıkan HES projesine karşı Kemerliler, 'Kesme boğazımı' mesajı verdi. Halk toplantısı, katılım olmayınca iptal edildi

Giriş Tarihi: 25.7.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nün "doğa katliamı uyarısı" yaptığı ve milli park içinde yer alan ve 32 endemik türü barındıran Kesme Boğazı'nda HES yapımına onay vermesi bölgede büyük tepki çekti. Ege Yenilenebilir Enerji firması tarafından yapımı planlanan proje bin 102 metre iletim yapılarından (tünel) oluşan kesme regülatörü içeriyor. HES projesi için, dün Kemer Belediyesi Kültür Salonu'nda yapılacağı duyurulan halk katılım toplantısı, halkın katılımı sağlanamadığı için gerçekleşmedi.

SALON ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Bir grup vatandaş, HES projesine karşı Kültür Salonu önünde toplandı. Grup adına açıklamayı CHP Kemer eski İlçe Başkanı ve Kemer Belediye Başkan Aday Adayı Umut Güneş yaptı. Kemer'e HES yapılmasıyla ortaya çıkacak çevre tahribatının doğayı ve yaşam alanlarını mahvedeceğini ifade eden Güneş, alternatif turizm çeşitliliği yaratan, turistlere yönelik doğa turlarının da düzenlendiği bölgenin HES'le tahrip edilmesinin turizmi de olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Açıklamanın ardından grup, HES projesinin yer aldığı Kındılçeşme'deki alana gitti.

TEK SU KAYNAĞIMIZ

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Ali Nail Kılıç ise proje kapsamında bulunan Güverte kaynağının Kemer ilçesinin alternatifsiz tek su kaynağı olduğunu hatırlatarak, "Güverte kaynağına HES yapılmasına izin vermek, hiç kimsenin cesaret edemeyeceği kadar vahimdir" dedi. Kanyonun turistik bakımdan da çok önemli olduğunu ifade eden Kılıç, "Yılda 4 milyon turistin geldiği, yürüyüş, bisiklet gibi doğa sporlarının yapıldığı bu bölgede projenin anılması bile turizmimiz için telafisi mümkün olmayan bir bedele mal olacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kesme Boğazı'mı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN