Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yedi bölge kültürü bir festivalde

Muratpaşa Belediyesi'nin yarın başlatacağı 7 Renk Kültür Festivali'nde, Türkiye'nin 7 bölgesinin kültürü tanıtılacak ve yaşatılacak

Giriş Tarihi: 25.7.2013
Türkiye'nin 7 bölgesinin yöresel özellikleri, gelenekleri, sanatları ve mutfağı, Muratpaşa Belediyesi'nin yarın başlatacağı 7 Renk Kültür Festivali'nde tanıtılacak ve yaşatılacak. Muratpaşa kent Meydanı'nda kurulan standlarda, 46 hemşeri derneği, 18 sivil toplum örgütü ve 6 engelli derneği, tanıtımlarını yapacak.

GELENEKSELLEŞECEK
Çok büyük bir katılımla ülkemizin kültür zenginliklerinin Antalya'da buluştuğunu belirten Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, "Antalya'ya göç edenlerin kendi müziklerini, yeme içme alışkanlıklarını burada yaşatılmasına yardımcı olan hemşeri derneklerimize teşekkür ediyorum. Bu yıl 16 gün sürecek olan festivalimizin gelenekselleşmesini ve ileride uluslararası düzeye çıkmasının planlarını şimdiden yapıyoruz" diye konuştu.

BAŞKANLAR KOROSU

Festivalin açılışı Laura AVM kavşağından meydana kadar olan yürüyüşle başlayacak. İlk sahne gösterisi olarak, dernek başkanlarından oluşan koronun Türk Halk Müziği konseri olacak. Ardından Anadolu'nun efsaneleşmiş aşklarını dansla anlatan Shaman Dans Topluluğu sahneyi devralacak. Sahnedeki tüm gösteriler saat 21.00'de başlayacak.

KARADENİZ VE AKDENİZ

Cumartesi gecesi yapılacak Karadeniz Gecesi'nde Grup Lazona, Cimili İbo ve Horon Ekibi sahneye çıkıyor. Pazar günü ise Güneydoğu Anadolu Gecesi'nde Diyarbakır halk oyunları ekibi, Nihat Akçer, Eyvan- Sıra Gecesi ekibi ve Udi Yervant hünerlerini sahneleyecek. Pazartesi gecesi ise Akdeniz Gecesi olacak ve Zeytinköy Dans Ekibi, Antalya halk oyunları, Tombiko ve Burdur halk oyunları adlı gruplar sahnede olacak.

KADİR GECESİ DİNLER BULUŞMASI
Kadir Gecesine denk gelen 3 Ağustos'ta Dinler Kardeşliği İftar Yemeği düzenlenecek. Saat 20.12'deki iftara il Müftüsü, Alevi Dedesi, Hahambaşı katılacak. Konya Karaman Gecesi 4 Ağustos'ta düzenlenecek ve Sami Çelik konseri gerçekleştirilecek.

RUSYA VE ALEVİ GECELERİ
Salı gecesi Rusya gecesi olacak ve Rus halk dansları, çocuk korosu ve dans ekibi programda yer alacak. Temmuz'un son günü İç Anadolu gecesi olacak ve Kırşehir düğün ekibi, Mercan Erzincan, davul- zurna ekibi ve Mustafa Tatlıtürk konseri olacak. Alevi Kültürleri gecesinin yapılacağı 1 Ağustos'ta halk ozanları, deyişler ve İlke Türkdoğan konseri olacak. Doğu Anadolu gecesi 2 Ağustos'ta yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi bölge kültürü bir festivalde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN