Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş çarpmasına dikkat edilmeli!

Medical Park Antalya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özdemir, sıcak havaların etkili olduğu son günlerde yaşanan güneş çarpması vakaları hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 28.7.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Uzmanı Dr. Candan Özdemir, sıcak havaların etkili olduğu son günlerde yaşanan güneş çarpması vakalarına hemen müdahale edilmesi gerektiğini, aksi takdirde ölümle sonuçlanan durumlar yaşanabileceğini bildirdi.

ÇOCUKLAR RİSKTE
Güneş çarpmasının güneş altında uzun süre kalanlarda ve daha çok çocuklarda görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Candan Özdemir, "Güneş çarpması, aşırı sıcak sonucu bedenimizin ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı gelişir. Bazen kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle yaz aylarında güneşe çıkarken dikkatli olmalıyız. Güneş çarpmasının belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, terleme, yüksek ateş ve kramplar olarak meydana çıkmaktadır" dedi. Özellikle güneşin dik açı ile dünyaya geldiği öğlen saatlerinde dışarıya çıkılmaması konusunda uyarılarda bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Candan Özdemir, "Özellikle çocukların saat 10:00-15:00 arasında dışarıya çıkması gerekiyorsa şapka kullanmalı, güneşten koruyucu ve açık renkli hafif kıyafetler giydirilmeli, güneşten koruyucu kremler sürülmeli ve bol sıvı tüketilmelidir" dedi.

SIVI ALMASI SAĞLANMALI

Son olarak güneş çarpması yaşayan bir kişi için yapılması gerekenleri vurgulayan Uzm. Dr. Candan Özdemir, "Güneş çarpması sonucu rahatsızlanan kişi, öncelikle serin ve güneşten uzak bir yere getirilmeli, bilinci yerindeyse sıvı alması sağlanmalı, vücudunu sıkan kıyafetler varsa gevşetilmeli, başa soğuk kompleks uygulanmalı, vücud ısısı yüksekse ılık bir duş aldırılmalı, hasta kusuyorsa başı yana doğru çevrilmelidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş çarpmasına dikkat edilmeli!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN