Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sünnet

Giriş Tarihi: 28.7.2013
Sünnet, yani penisin uç kısmındaki sünnet derisinin kesilip çıkartılması işlemi yıllardır uygulanmaktadır.
ABD'de en sık uygulanan pediatrik cerrahi işlemdir. Sünnet birçok toplum ve kültürde, faydasını düşünmeden dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulanmaktadır.
Bugün, dünya erkek nüfusunun yaklaşık 1/6'i sünnetlidir.
***

Sünnet, sünnet derisi ile ilgili problemleri önler, veya varsa giderir. Penis kanseri riskini azaltır, cinsel yolla bulaşan hastalıkları (HIV gibi) ve rahim ağzı kanseri sıklığını düşürebilir. Yenidoğan erkeklerde idrar yolu enfeksiyon sıklığını on kat azaltır.
Penis anomalilerinde (peygamber sünneti , doğuştan sünnetli..) kanama bozukluğu ve ciddi hastalığı olanlarda gerekli değerlendirmeler ve hazırlıklar olmadan sünnet yapılmamalıdır.
***

İdeal yaş konusunda ortak bir görüş yoktur. Bize göre sünnet, ya çocuğun ne yapıldığını anlayamayacağı ve yabancıyı tanıyamayacağı kadar erken dönemde (ilk iki yaşın içinde), ya da sağlıklı iletişim kurulabilecek çağa geldiğinde (6-7 yaşından sonra) yapılmalıdır. Ara yaşlarda ise, çocuğa sünnetin gerekliliğini anlatmak, ondan anlayış beklemek ve rahat bir cerrahi girişime izin verecek sükuneti sağlamak oldukça zordur.
***

Sünnet girişimini, pediatrik popülasyondaki hemen her cerrahi girişim gibi genel anestezi altında yapılması "ideal"dir. Ancak, ülkemiz gibi tüm erkek nüfusun mutlaka sünnet edildiği toplumlarda, tüm sünnetlerin genel anestezi altında yapılması pratik olarak mümkün değildir.
***

Toplumumuzda dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulanan sünnet, korkularıyla, törenleriyle, hediyeleriyle çocuğun dünyasında önemli bir yer tutar.
Sünnetin uygulanmasındaki yanlış tutumlar, sünnet hataları, çocuğun duygusal gelişiminde olumsuz etkiler bırakabilir.
Bu nedenle sünnetin tören kısmına verilen önem kadar, tıbbi ve ruhsal yönlerine de eğilmek gerekir.
***

Sünnetten önce çocuk, gerçek bilgilerle bilgilendirilmelidir. Çocuklara "sünnet olmayacağı, iğne veya kesme gibi işlemler yapılmayacağı, sadece muayene olacağı" şeklinde kandırmalar sıklıkla yapılmaktadır.
Daha sonra çocuk gerçekle karşılaştığında korku ve tepkisi daha fazla olmakta, ayrıca ebeveynine ve hekime güveni sarsılmaktadır.
***

Sünnet önemli ve hassas bir cerrahi işlemdir. Ancak uygulamada oldukça hafife alınmaktadır.
Toplumsal uygulamada sünnetlerin büyük kısmı "sünnetçi" adıyla bilinen ve çoğunluğu yeterli tıbbi-cerrahi bilgiden yoksun olan kişilerce yapılmaktadır.
Bu da önemli sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Opr. Dr. İbrahim DUMAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sünnet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN