Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korelilerin tercihi Side

İstanbul'dan 8 günlük kültür, tarih, eko, yayla ve arkeoloji turuna çıkan Güney Koreli turistler, son durak olarak Side'yi tercih ediyor

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Güney Koreli turistler, kültür de İstanbul, arkeoloji turizminde İzmir Efes ile Antalya bölgesinde bulunan tarihi ören yerlerini tercih ediyor. 8 günlüğüne İstanbul'dan Anadolu'ya kültür, tarih, eko, yayla ve arkeoloji turizmine çıkan Güney Koreli turistler, turlarını Antalya Side'de sonlandırıyor. Güney Koreli turistler, İnsanlık Kültür Mirası Eserleri Tanıyalım Projesi kapsamında 12 antik kenti ziyaret ediyor.

DAHA ÇOK GELECEK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Güney Koreli turistlerin yüzde 99'unun Türkiye'ye kültür, tarih, eko, yayla, kongre, botanik ve arkeoloji turizmi kapsamında değişik medeniyetleri ait tarihi eserleri tanımaya geldiklerini söyledi. Arıcı, Korelililerin, arkeoloji turizmi tutkunu olduğunu ve antik kentler içinde dolaşmaktan huzur bulduğunu söyledi. Arıcı, Uzak Doğulu turistler arasında arkoloji turizminin yaygınlaşmasında Efes, Side, Myra, Termessos, Olimpos, Patara Meclisi, Seleukeia, Alanya Kalesi, Lettoon, Xanthos ve Side Apollon Tapınağı'nın katkısı olduğunu kaydetti. Arıcı, "Antalya bölgesinde çok sayıda tarihi ören yerini bulunması Korelileri Antalya'ya çekiyor. Sayı dahada artacaktır" dedi.

TUR SONU SERGİ
Koreli turistler, Efes'ten sonra en fazla antik kent arasında Antalya Side ile UNESCO koruması altında olan Kaş'ın Kınık beldesinde bulunan ve tarihte Likya Birliği'ne başkentlik yapan Xanthos'u ziyaret ediyor. Koreliler, ziyaret sonrası, Anadolu turlarında çektikleri fotoğraflardan seçme yaparak Seul Arkeoloji Müzesi'nde sergiliyor.

181 BİN GÜNEY KORELİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre geçen yıl 181 bin Güney Koreli turist İstanbul, İzmir, Konya, Trabzon, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kapodokya bölgesi, Kastamonu, Ankara, Denizli (Pamukkale) ve Antalya'da kültür, tarih, eko, yayla ve arkoloji turuna çıktı. Arkeoloji turunda birinci sırada Efes, ikinci sırada Side ve üçüncü sırada Xanthos yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korelilerin tercihi Side
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN