Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haşim İşcan dökülüyor

Giriş Tarihi: 30.7.2013

Antalya'nın Haşim İşcan Kültür Merkezi henüz 8 yaşındayken adeta dökülmeye başladı. Aynı tarihte, aynı arazi üzerinde, aynı müteahhit tarafından yapılan AVM ise sapasağlam duruyor

Antalya'nın en önemli sanat kurumlarının eserlerini sahnelediği Haşim İşcan Kültür Merkezi, daha 8 yaşındayken adeta dökülüyor. Dış cephe kaplamaları düşen, zemin mermerleri kırılan, içindeki duvar ile tavan kaplamaları nem nedeniyle kırık dökük olan ve uzun süreli yağmurlarda çatısı akan merkezde, Antalyalıların sanat doygunluğu yaşatılması bekleniyor. Kentte 2 bin yıllık antik dönem tiyatroları dimdik ayakta dururken, yeni tiyatro binalarının dökülmesi ise bir başka üzüntü kaynağı.

AVM KARŞILIĞI YAPILDI

Eskiden toptancı hal olarak kullanılan alanda alışveriş merkezinin arsası karşılığında aynı müteahhide yaptırılan Haşim İşcan Kültür Merkezi'nin bu durumu görenleri üzüyor. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kumbul döneminde ihale edilen ve Menderes Türel döneminde hizmete giren bina Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi ve belediye tarafından kullanılıyor.

AYNI MÜTEAHHİT YAPTI

Aynı zamanda, aynı arazi üzerinde Biat İnşaat tarafından yapılan iki binanın bugünkü durumu karşılaştırıldığında her iki binanın hem yapım kalitesi hem de kullanım kalitesi konusunda soru işaretleri beliriyor. Haşim İşcan Kültür Merkezi, yapımında bir takım sorunlar olduğunun ilk işaretlerini açıldıktan kısa süre sonra vermişti. Sağanak yağmurlarda çatıdan akan suların sahne ve salona kadar inmesi yüzünden, 2007 yılında Korsan balesinin prömiyeri iptal edilmişti. Çatının akma sorunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in girişimleriyle sona ermişti. Ancak geçen sürede binanın hem iç mekan duvarlarında hem dış cephede dökülmeler başladı.

ÇOK BAŞLILIK VAR
Asıl olarak Altın Portakal Film Festivali gösterimleri için tasarlanmış olan Haşim İşcan Kültür Merkezi, o dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın isteğiyle opera ve tiyatronun kullanımına tahsis edilmişti. DÖSİM tarafından belediyeye kiralanan merkezin arka tarafında da belediyenin Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Merkezi hizmet veriyor. İkisi Kültür Bakanlığı'na bağlı 3 kurum tarafından kullanılan merkezin, çok başlılık nedeniyle yönetim sorunu yaşadığı da ortada. Böylelikle binada her yıl yapılması gereken onarımların tek elden yapılması da söz konusu olamıyor.

BİRİ ÇELİK DİĞERİ BETON

Haşim İşcan Kültür Merkezi'nin, aynı alanda bulunan AVM gibi çelik konstrüksiyon yerine betonarme olarak yapıldığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Cem Oğuz, hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde olduğu dönemlerde dökülen betonun ileride yapısal bozukluğa uğramaması için sürekli sulanması ya da içine katkı koyulması gerektiğini söyledi.

İNCELEMEMEMİZ GEREKİR
Oğuz, "2011 yılında çıkan haberlere göre çatlaklar oluşmuştu. Maliyetten kaçarsanız yapısal hatalar olur. İnşaat sırasında denetimin sağlıklı yapılmadığından kaynaklı sorunlar olduğu düşünülebilir. Ama binanın kötü imal edilip edilmediğini söyleyebilmem için incelememiz gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haşim İşcan dökülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN