Türkiye'nin en iyi haber sitesi

142 mağara kayıt altında

'Akseki Mağaraları'nı Tanıyalım Projesi' ile bölgede 112 olan mağara sayısı 142'ye yükseltilerek kayıt altına alındı

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Antalya'nın Akseki ilçesinde Anadolu Speleoloji Grubu(ASPEG) ile Akseki Kaymakamlığı ve Akseki Eğitim Hayratı Derneği'nin hazırladığı Akseki Mağaraları'nı Tanıyalım Projesi ile bölgedeki mağaralar tespit edilerek kayıt altına alınıyor.

400'ÜN ÜZERİNDE MAĞARA VAR
ASPEG tarafından yapılan çalışmalarda Akseki ilçesi sınırları içinde 142 mağara keşfedilerek kayıt altına alındığı bildirildi. Bölgede bulunan mağara sayısının bugüne kadar daha yüzde 10'nun tespit edildiği belirtiliyor. Yurt genelinde 40 bin magaranın bulunduğunu, bugüne kadar haritalandırma çalışması ile 3 bininin kayıt altına alındığı belirtildi. ASPEG Başkanı Hakan Eğilmez, bir yıl içinde proje kapsamında Akseki'de 30 kişilik ekiple 30 yeni mağaranın keşfini yaptıklarını söyledi. Kayıt altına aldıkları mağara sayısının 112'den 142'ye yükseldiğini belirten Eğilmaz, bölgede 400'nün üzerinden mağaranın bulunduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

ALTERNATİF TURİZM
Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, proje kapsamında Antalya'da yaygın olan deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra alternatif turizmi yaygınlaştırmak istediklerinin söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
142 mağara kayıt altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN