Burdur Gölü'nün kurtarıcısı lavanta

Burdur Gölü'nü ve Toprağı Lavantayla Yaşat Projesi kapsamında dikilen 39 bin lavantanın hasadına başlandı. Lavantalar kent merkezinde vatandaşlara dağıtıldı

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Burdur Gölü'nün kurumasını önlemek amacıyla hazırlanan "Burdur Gölü'nü ve Toprağı Lavantayla Yaşat" Projesi kapsamında dikilen 39 bin lavantanın hasadına başlandı. Karakent köyü yakınlarında gölün çevresindeki 190 dekarlık alana nisan ayında dikilen 39 bin lavantanın ilk hasadı yapıldı. Tarladan toplanan lavantalar, kent merkezinde vatandaşlara ücretsiz olarak bilgilendirici broşürle dağıtıldı.

AZ SU KULLANIMI

Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, proje ile daha az su tüketerek gölün ömrünün uzatılmasına destek vermek, lavanta üretiminin alternatif ve daha kazançlı bir üretim modeli olabileceğini göstermenin amaçlandığını söyledi. Sarıca, "Lavanta, suyu az kullanması dolayısıyla Burdur Gölü için çok değerli bir ürün. Biz bunu Burdur ve Burdurlular ile paylaşmaya çalışıyoruz" dedi.

FRANSA'YA RAKİP OLACAK

Sarıca, gül üretiminden sonra alternatif bir üretim modelini ortaya çıkarmak için lavanta üretimini yapmaya karar verdiklerini anlattı. Sarıca, Fransa'nın lavanta ve lavanta esansı ihracatı yaptığını, Türkiye ve Burdur'un da bunu başarabilecek düzeyde olduğunu belirterek, "Burada lavanta üretiminin arttırılması, dünyada rekabet şansının oluşması ve Burdur Gölü'nün suyunun çekilmesinin önlenmesi açısından da önem taşıyor" diye konuştu.

LAVANTALAR HALKA DAĞITILDI
Karakent köyünde gölün çevresindeki 190 dekarlık alana nisan ayında dikilen 39 bin lavantanın ilk hasadı yapıldı. Lavantalar, vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur Gölü'nün kurtarıcısı lavanta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN