2. OSB bilmecesi

S.Demirel OSB'nin 2 bin 500 hektarlık genişleme sahasında Mania Planı gereği altı metreden yüksek bina yapılamaması, bölgenin geleceğini tehlikeye soktu

Giriş Tarihi: 1.8.2013
Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nde tahsis edilecek sanayi parseli kalmaması, 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) ise nereye yapılacağın belli olmaması işi bilmeceye dönüştürdü. Daha önce Yalvaç OSB'nin varlığı nedeniyle doluluk kotası gerekçesiyle 2.OSB'ye izin verilmeyen Isparta'da yeni sorun Mania Planı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havaalanları çevresi için hazırlanan Mania Planı'na göre Isparta OSB'de ve genişleme sahasında 6 metreden daha yüksek yeni bina yapılamıyor. Mevcut OSB için bu sorun çözümlenirken 2 bin 500 hektarlık genişleme sahasında Mania Planı, istihdam, üretim dolayısıyla ekonomik gelişme için bir büyük tehdit kaynağı olarak ortaya çıkıyor.

GENİŞLEME ARZUSU

Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabulut, Mania Planı'nın fabrika inşaatı için engel olmadığını söyledi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Mania Planı'na göre genişleme sahasında 6 metre yükseklikten fazla inşaat yapılamayacağını belirten Karabulut, "Genişleme sahasının organize sanayi bölgesi kapsamına alınmasını istiyoruz. Bu konuda çalışmalara başladık. Mania Planı gereği 6 metre'den fazla inşaat yapılamıyor. Bu kurala uyarak, genişlememizi sağlayacağız" dedi.

OTOBAN VE HIZLI TREN

2.OSB oluşumunu engelleyecek planlamalar bu genişleme sahasını yakından ilgilendiriyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın ileriye dönük hızlı tren ve otoban projesi güzergahının OSB genişleme sahası üzerinden geçmesi sorunun çözümünü iyice zorluyor. Doğalgaz hattının da sanayi bölgesi içerisinde olması planları alt üst ediyor.

ÇEVREYOLU HATTI
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ise, Isparta-Burdur Çevre Planı hazırlıkları kapsamında önemli bir konuya el attı. Çevre Düzeni Planı onaylanmadan önce Isparta'nın yeni sanayi bölgesinin de bu plan kapsamında değerlendirilmesi için yer önerilerinde bulunuldu. Mevcut genişleme sahasının Mania Planı engeline takılması, üzerinden hızlı tren ve otoban hattı geçmesi nedeniyle 2 yeni yer önerisi yapıldı. Çevre Düzeni Planı'nda yer alması için yeni sanayi bölgesi için havaalanı çevresinde bir yer tespit edilip, önerildi. Ancak tespit edilen yerin de Mania Planı kapsamı içerisinde olduğu belirlendi. BAKA, 2. olarak Isparta için yeni çevre yolu güzergahı olarak öngörülen Gönen-Atabey hattında 2 bin 500 hektarlık bir alanı sanayi bölgesi olarak önerdi. Yapılan araştırmalarda son önerilen yerin Mania Planı dışında olduğu tespit edildi. Çevre Planı kapsamında önerilen yer sanayi bölgesi olarak tescil edilirse Isparta'nın 2.OSB'si burada konuşlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2. OSB bilmecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN