Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Myra ve Rhodiapolis geçici olarak müzede

Kültür ve Turizm Müdürü Acar, bakanlığın başlattığı rutin inceleme bitene kadar Myra ve Rhodiapolis kazılarına müzenin geçici olarak başkanlık edeceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Demre'deki Myra- Andriake ile Kumluca'daki Rhodiapolis kazılarının başkanlığına Antalya Arkeoloji Müzesi'nin getirilmesinin geçici olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz gün müdürlüğün basın duyurusunda, iki ören yeri kazı başkanlığını müzenin yürüttüğü yazılması arkeoloji dünyasında endişelere neden olmuştu. Kendisine açıklama yapılmadan başkanı olduğu Rhodiapolis Kazısına müzenin getirildiğini basından öğrenen Doç. Dr. İsa Kızgut, açıklama isteğiyle Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne dilekçe gönderdi. Acar, Bakanlığın kazılardaki bilimsel ve mevzuat gibi yönleriyle yaptığı rutin incelemenin Ramazan Bayramı sonrasında biteceğini belirterek, sonrasında kazıların başkanlığını devredeceklerini söyledi. Perge, Aspendos ve Noel Baba Kilisesi kazılarının başkanlıklarını yürüten müzenin Demre ve Kumluca kazılarını da devralmasının zorluklara yol açacağını vurgulayan Acar, kazı başkanlığının geçici olarak müzeye verildiğinin altını çizdi. Acar, "Verilen kaynakların nasıl kullanıldığının incelenmesi normaldir. Bizler de her yıl rutin olarak denetleniyoruz. Anormal bir durum yok" dedi.

İSTEYENE EKSTRA ÖDENEK
Kazıları yürüten bilim adamlarının bütün becerilerini ortaya koyarak Antalya'nın bilimine, kültürüne ve turizmine katkı koyduklarını ifade eden Acar, "Bakanlığımızın bu çalışmaları desteklememiz yönünde kesin talimatlar var. Ödenekler verildi. Bu ödeneğe ilaveten ihtiyacı olan ve talepte bulunan kazı yöneticilerine bakanlığımız yine destek olabiliyor. Bakanlığımızın bütçe konusunda bir sıkıntısı yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Myra ve Rhodiapolis geçici olarak müzede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN