Ciğerimiz alev alev

Antalya'da bu yıl, 14 hektarlık bölümü 26-30 Temmuz arasında olmak üzere 110 orman yangınında 163 futbol sahası büyüklüğünde 114 hektar orman zarar gördü

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Antalya'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına, Poyraz rüzgarı ile birlikte nem oranının düşmesi de eklenince, ormanlar yangına çok hassas duruma geldi. Geçen yıl aynı dönemde 79 olan orman yangını sayısı, bu yıl 110'a ulaştı.

114 HEKTAR YANDI
Orman yangınlarında zarar gören alan ise yüzde 137 arttı. Geçen yıl 48 hektarlık ormanın yangınlarda zarar gördüğü Antalya'da, bu yıl 114 hektar orman alanı yangınlarla kül oldu.

ÜÇ GÜNLÜK BİLANÇO
Yangınlarda zarar gören alanın toplam boyutu 163 futbol sahası kadar oldu. Orman yangınları özellikle son 3 günde yoğunlaştı. 26-29 Temmuz tarihleri arasında Antalya'da 20 yangın çıkarken, bu yangınlarda 14 hektarlık orman alanı zarar gördü. Yangınlar, Kumluca, Kaş ve Manavgat ilçelerinde yoğunlaştı.

3 AĞUSTOS'A KADAR

Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, hava sıcaklığının 40 dereceye yaklaştığı, nem oranının yüzde 25'lerin altına düştüğü orman yangınları için riskli olan sıcak ve kuru havanın süreceğini hatırlatarak, orman yangınlarına karşın son derece duyarlı olunmasını istedi. Bazı bölgelerde ormana giriş yasağı kondu.

Dilek fenerleri risk yaratıyor
TEMMUZ ayı başlarında İngiltere'nin Birmingham kentinde gökyüzüne bırakılan bir dilek balonunun ülke tarihindeki en büyük ikinci yangınına neden olması, Antalya'da da sıklıkla kullanılan balonların neden olabileceği felaketleri akıllara getirdi. Özellikle düğün ve mezuniyet törenlerinin vazgeçilmez ritüelleri arasına giren dilek balonu uçurma seremonisi, dikkat edilmediği takdirde tüm dilekleri bir anda kül edebilir.
UÇAN ALEV TOPLARI

Parti malzemesi satan işyerlerinin yanı sıra internet marketlerden 2 lira gibi bir ücret karşılığında temin edilen balonlar, balon içerisinde bulunan havanın ısıtılması sonucu havalanıyor. Rüzgarın da etkisiyle kontrolsüz bir şekilde süzülen balonlar, alt kısımlarında yanan ateş nedeniyle ciddi bir tehlike oluşturuyor.

ÇATIYA DÜŞTÜ
Düğün organizasyonlarının sıklıkla yapıldığı Atatürk Parkı içerisinde faaliyet gösteren Nar Bistro'nun sahibi Güçlü Baytekin, uçurulan dilek balonları yüzünden birkaç kez yangın tehlikesi atlattıklarını dile getirdi. Uçurulan balonların rüzgarın etkisi ile geri döndüğünü ifade eden Baytekin, "Bir balon işletmemizin çatısına düştü. Müşterilerimizin uyarısı ile anında müdahale edip, alevleri söndürdük. Eğer kimse fark etmeseydi büyük bir yangın başlayabilirdi" dedi.

KESİN RİSK VAR

Dilek balonlarının bu güne kadar Antalya'da her hangi bir yangına neden olmadığını söyleyen Antalya İtfaiyesi Müdahale Şube Müdürü Cengiz Çelik, "İçerisinde ateş yanan bir balon kontrolsüz bir şekilde uçuyor. Rüzgarın etkisiyle konutlara yönelmesi ya da ormanlık alanlara ulaşması mümkün. Dilek balonları kesinlikle yangın riski taşıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ciğerimiz alev alev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN